A101 Çalışma Şartları ve Koşulları Hakkında Detaylı Bilgi

Türkiye'nin en büyük zincir mağazalarından birisi olan A101 içerisinde çalışmak istiyorum fakat aklıma takılan sorulardan bir tanesi A101 Çalışma Şartları nasıl? A101 marketleri ile ilgili aklınıza gelen tüm soruları yazımız içerisinde cevapladık. A101 ile ilgili aklıma takılan ekstra sorular var veya ilave etmek istediğim bilgiler var diyorsanız eğer yazımıza yorum yapabilirsiniz.

0 415

A101 çalışma şartları ve koşulları hakkında detaylı bilgileri siz değerli okuyucularımıza aktaracağız. Marketçilik sektöründe en fazla şubeye sahip marketlerden biri olan A101, ülkemizde faaliyet gösteren köklü firmalardandır. Çok sayıda kişiye iş istihdamı sağlamaktadır. Burada çalışmak için A101 çalışma şartları hakkında bilgi edinerek ona göre başvuru sağlanması gerekmektedir.

Güncel A101 çalışma şartları ile ilgili tüm detaylara yazımızın ilerleyen bölümlerinde ulaşabilirsiniz. İşte ayrıntılar!

A101 İş Şartları

A101 çalışma şartları içerisinde yer alan personel maaş tutarlarını ele aldığımız bu kısımda; kasiyerden mağaza müdürüne, depo personelinden bölge sorumlusuna kadar tüm çalışan maaşları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

A101 Kasiyer Maaşı, 6.000 TL olarak belirlenmiştir. Mağaza Müdürü Maaşı 7.500 TL ile 8.500 TL arasındadır. Mağaza Müdür Yardımcısı Maaşı 6.500 TL ile 7.500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bölge Müdürü Maaşı 11.500 TL ile 17.000 TL arasında olurken; Depo Personeli Maaşı 6.000 TL ile 6.500 TL arasındadır.

Müşteri potansiyelinin yoğun olduğu bölgelerdeki marketlerde, işçi verimliliğini artırabilmek adına part time eleman da çalıştırıldığını söylemiştik. Bu elemanların mesai ücretleri ise çalışma saatlerine göre değişmektedir. Resmi olarak part time görev alan bir personelin, haftalık en fazla 30 saat çalışması gerekmektedir. Bu durum baz alındığında, part time bir A101 çalışanının aylık ortalama 3.000 ile 3.600 TL arasında bir maaş aldığı söylenebilir.

A101 çalışma şartları kapsamında bulunan bu kazançlar; kasa tazminatı, ürün primleri ve ek mesai alınarak yükseltilebilmektedir. Diğer yandan A101 personel maaş ücretlerinin kişinin deneyim yılına, çalışma mesailerine ve mesleki yeterlilik durumuna göre değişiklik göstereceği unutulmamalıdır.

A101 İş Başvurusu

A101 çalışma şartlarına uygun olarak iş başvurusu yapabilmek için takip edilmesi gereken birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki A101’in resmi ve sitesinde yer alan iş başvuru formunu doldurmaktır. İstenilen bilgiler doğru bir şekilde doldurularak başvuru tamamlanabilmektedir.

Başvuru için bir diğer seçenek ise mağazalara gidip elden CV vermektir. Bölge sorumlusuna iletilen CV’ler değerlendirilmeye alınarak geri dönüşler sağlanmaktadır. Son olarak İŞKUR üzerinden de başvuru yaparak A101 personeli olmak mümkündür.

A101 Çalışma Şartları

A101 çalışma şartları, burada çalışmak isteyenlerin bilgi sahibi olmaları ve yerine getirmeleri gereken belli başlı şartlardan oluşmaktadır. Bunları şu şekilde maddelendirebilmemiz mümkündür:

 • A101’de görev almayı isteyen bireylerin en az lise mezunu olmaları gereklidir.
 • 18 yaşının altında ve 30 yaşının üzerinde olmamaları gereklidir. Ancak 30 yaş sınırı idareci pozisyonunda çalıştırılacaklar için şart değildir.
 • Çalışanların insanlarla iletişim yeteneğinin yüksek olması gereklidir.
 • Erkeklerin askerlik durumlarının bitmiş ya da tecil ettirilmiş olması şarttır.
 • Önceden hizmet sektöründe faaliyet göstermiş olan bir işletme ya da markette çalışıp tecrübe sahibi olmak, kişilere başvurularda ön plana çıkma konusunda katkı sağlamaktadır.
 • A101 çalışma şartları hususunda mağaza için en önemli olabilecek koşullardan biri de personellerin pazarlama ve satış konularında yetenekli olmaları gerektiğidir.
 • Bölge müdürü ya da mağaza sorumlusu gibi bazı özel kadrolar için daha özel şartlar talep edilebilmektedir. Bu konuda idari birimlerden gerekli ayrıntılar öğrenilebilmektedir.
 • Mağaza içinde çalışan personelin gerektiği durumlarda diğer bölümlere yardım edebiliyor olması ve bu konuda anlayışlı bir tutum sergilemesi gereklidir. Örneğin; bir reyon personeli ihtiyaç duyulduğunda kasaya geçip işlem yapabilmelidir.

A101 Çalışma Koşulları

A101 maaş ödemeleri, izin günleri ve yemek parası gibi koşullar A101 çalışma şartlarını oluşturmaktadır. Şimdi bu şartlara detaylıca bir göz atalım.

A101 İzin Günleri

İzin günleri için belirlenmiş olan sabit bir gün bulunmamaktadır. Bunun sebebi haftanın 7 günü hizmet verilmesidir. A101 izinleri genel olarak hafta içi kullanılmaktadır. Onun dışında markette en az 1 senesini dolduran çalışanlar, yıllık izin kullanabilmektedir. Yıllık izinler 14+2 gün olacak şekilde ayarlanmaktadır.

A101 Maaş Ödemeleri

Diğer tüm kurumsal firmalarda olduğu gibi A101 maaş ödemeleri de her ayın belli bir gününde yatırılmaktadır. Söz konusu maaşların ödenebilmesi için o ayın bitmesi, hesaplanıp bankaya gönderilmesi süreçleri ortalama 10 günü bulmaktadır. Bu sebeple A101 personel maaşları genel olarak her ayın 10’undan sonra çalışanların hesaplarına yatırılmaktadır. Maaşlar Denizbank üzerinden verilmektedir. O nedenle personellerin Denizbank hesaplarının olması zorunludur.

A101 personellerinin 3 ayda bir yapılan envanter sayımına katılmaları gerekmektedir. Bu sayım mağazanın kapandığı saat itibariyle başlayıp en son bölge sorumlusunun kontrolünü bitirene dek devam etmektedir. Ertesi gün ise aynı mesai saatinde mağazada bulunulması gerekmektedir. Bu durum ek mesai ücretini oluşturmaktadır. Bu ücret aylık maaşlara eklenerek ödenmektedir.

A101’in çalışanlarına ödemiş olduğu yemek parası da A101 çalışma şartları dahilinde yer almaktadır. Bu tutar her mağazaya göre değişiklik göstermekle birlikte en az 300 TL olarak belirlenmiştir.

A101 Başvuru Belgeleri

Başvurusu olumlu değerlendirilen personellerden, girişlerinin yapılması için birtakım belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler;

 • TC Kimlik Fotokopisi,
 • Sağlık Raporu,
 • İkametgah Belgesi,
 • Vesikalık Fotoğraf,
 • Kan Grubu Kartı,
 • Adli Sicil Kaydı,
 • Aşı Kartı,
 • İş Başvuru Formunun Çıktısı,
 • Askerlik Durumunu Gösteren Belgenin Fotokopisi,
 • Öğrenci Diploması,
 • Sakatlık Raporu Fotokopisi, (Engellilik durumunda)
 • Evlilik Cüzdanı Fotokopisi, (Evli personeller için)
 • Ehliyet Fotokopisi. (Sevkiyat alanında çalışılacaksa)

A101 Çalışma Yaş Sınırı

Güncel iş ilanı araştıranların karşısına çıkacak olan A101 Çalışma Yaş Sınırı hakkında detaylı bilgilere yer verilmektedir. A101 çalışanı olmak isteyenlerin hangi kriterleri taşımaları gerektiği belirtilmektedir. Çalışma şartları ve yeterlilikleri konusunda bilgi alabileceğiniz siteleri ziyaret edebilir veya a101 resmi sitesi üzerinden tüm bilgilere erişebilirsiniz. İŞKUR üzerinden yapacağınız başvurularda açık pozisyonları görüntülemeniz mümkün olacaktır.

Belirli bir süre deneme aşamasını tamamlayanların sigortalı şekilde başlatılması için dikkat edilecek hususlardan birisi de yaş sınırıdır. Kendi internet sayfasından veya kariyer sitelerinden kişisel bilgilerinizi ve hangi pozisyonda çalışmak istediğinizi aktarmanızın ardından uzmanlar tarafından incelenecek olan başvurunuzda yaş kriterinitaşıyor olmanıza bakılacaktır. Tüm bu kriterlerin uygun olduğunun anlaşılması halinde ise firma tarafından yaklaşık 1 aylık süreçte başlatılacaksınız.

Satış elemanı, reyon görevlisi, depo/ambar görevlisi, kasa çalışanı ya da yönetici ve yönetici yardımcısı gibi pozisyonlarda çalışmak için a101 mağazalarına başvurabilirsiniz. Bu kişilerin eğitim seviyeleri ve mezun oldukları bölümlere veya iş tecrübelerine göre değerlendirme yapılacaktır.

A101 Çalışma Yaş Sınırı bulunmamasına karşın 18 yaşını doldurmuş olma zorunluluğu bulunmaktadır. Buna göre kişilerin adli sicil belgeleri, sağlık raporu, ikamet ettiği adrese ilişkin belgeler, diploma fotokopisi, başvuru formu ve iş sözleşmesi onayı gibi çeşitli belgeleri hazırlamalarına özen gösterilmektedir. İşe alım süreçlerini hızlandırmak isteyenlerin formu doldurma esnasında ve başvurularda mağaza yetkilileri ile yüz yüze görüşmeler yapmalarının etkili olacağı vurgulanmaktadır.

A101 Çalışma Şartları Yaş Sınırı

A101 çalışma şartları dahilinde yer alan yaş sınırı, dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. A101 çalışanı olabilmek için resmi personel çalıştırma prosedürleri dolayısıyla reşit olunması şarttır. Bu nedenle en az 18 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir. Ayrıca mağaza personeli olabilmek için 30 yaşını aşmamak da aranılan şartlardan bir tanesidir.

A101 İş Başvurusu Pozisyonları

Bu pozisyonlar mağaza içi ve mağaza dışı olarak değişmektedir. Mağaza içi pozisyonlar; kasiyer, mağaza yöneticisi, depo görevlisi ve mağaza yönetici yardımcılığıdır. Mağaza dışı pozisyonlar ise finans, muhasebe, idari işler, depo şoförü, depo araç bakım personeli, mali personel, bilişim sistemleri ve satın alma görevlisi gibi pozisyonlardır.

Tavsiye Bağlantı: Bim Çalışma Şartları

A101 Personel Çalışma Saatleri

Sabah ve akşam olmak üzere ikili vardiya sistemi şeklinde çalışan A101 personellerinin çalışma saatleri, genelde başlangıç olarak 08.30, kapanış saati ise 21.00 olarak belirlenmiştir. Sabah vardiyasında yer alan personeller 08.30 ile 17.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Akşam vardiyasında yer alan personeller ise öğlen 12.30 ile akşam 21.00 saatleri arasında görev yapmaktadır.

Bünyesinde part time eleman da çalıştıran A101’de, bu elemanların işe giriş ve çıkış saatleri mağaza sorumlusu tarafından belirlenmektedir. Bu da 09.00 ile 21 saatleri arasında günlük 5 saat olacak biçimde ayarlanmaktadır. Tüm A101 çalışanlarının günde 1 saatlik öğlen yemeği molası kullanma hakkı bulunmaktadır. Onun dışında 15’er dakikalık dinlenme molaları da personellere tanınan haklardandır. Ancak bu molaların sıklığı ve süresi, görev yapılan mağazanın yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

A101 personel çalışma saatlerinin bazı durumlarda farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu durumlar envanter sayımları, reyon düzenlemeleri, bayram ya da tatil gibi günlerden oluşmaktadır. Sayım yapılacağı zaman personeller fazladan mesaiye kalabilmektedir. Reyonlarda tükenmiş olan ürünlerin yerleştirilmesi ve dizilmesi için de birkaç saat daha fazladan çalışılabilmektedir. Yine tatil ve bayram gibi yoğun günlerde vardiya saatlerinin haricindeki çalışmalar da devam edebilmektedir.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku