Aile Hekimliği Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

Oturmuş olduğunuz mahallede sağlık ocağına gitmeden aile hekimliği bordro sorgulama işlemi tam olarak nereden ve nasıl yapılır bunu detaylı bir şekilde siz değerli okuyucularımıza aktaracağız. Şimdi gelelim bordro sorgulama işleminde hangi işlemleri yapacaksınız detaylı incelemeye.

0 389

Aile hekimliği bordro sorgulama işlemi yapmak istiyorum fakat tam olarak nereden oluyor bilmiyorum diyorsanız, tam yerindesiniz. Aile hekimleri eskiden sağlık ocakları olarak bilinmekteydi. Aile hekimleri her mahallede 4 ya da 5 adet bulunur. Ayrıca köylerde ve mahallelerde, kasabalar da görev yapmalarından dolayı görevleri diğer doktorlara göre biraz daha zordur. Çünkü haftanın bazı günleri köylerde ya da mahallelerde yürüyemeyen, yatalak olan ya da hamile olan hastalara evde sağlık hizmeti adı altında muayene etmeye gitmedirler.

Her ne kadar doktorluk kutsal bir meslek olsa da aynı zamanda zor da bir meslektir. Aile hekimleri diğer uzman doktorlardan daha az maaş almaktadırlar. Bu şekilde geçimlerini sağlayan aile hekimleri maaşlarının ne kadar net ne kadar brüt olduğunu öğrenmek için sağlık bakanlığının bordro sorgulama sistemine girip bakmaktadırlar. Bordro bilgisi her memur için gerekli bir resme belgedir. Bu belge en ufak bir banka işlerinizde karşınıza çıkmaktadır. Bu Aile Hekimliği Bordro bilgisine aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

https://sbu2.saglik.gov.tr/ahbordro/PortalRedirect.aspx

Bordrolar bu gibi durumlarda işe yaramaktadır. Siz bir aile hekimliği maaş bordro bilgisi öğrenmek isteyen aile hekimiyseniz size verilen sicil no TC kimlik no ve aile sıra no ile aşağıda ki linke tıklayarak tüm maaş bilginizi görebilirsiniz. Aile hekimi olarak net gelirinizi brüt gelirinizi bilmek tabii ki sizin de hakkınız. Ücret bordrosu ise işverenin işçiye olan maaş borcunu ödediğine dair bir belgedir. Bu da işvereni ilgilendirir. Şimdi başlayalım aile hekimliği bordro sorgulama işlemini alternatif olarak hangi yöntemlerle yapabiliriz.

E Bordro Aile Hekimliği

Sigortalılık görevini veya izinlerini yapanlar, işveren veya kurumdan aylık olarak maaş belgesi alabilirler. Bordro adı verilen bu resmi belge, bir kişinin maaşından kesinti veya artış yapıldığını gösteren önemli ve gerekli bir belgedir.

Maaş için verilen bordro, işverenin altındaki çalışanın iş yapması karşılığında verdiği aylık ödemeyi tüm vergilerle ve kesintilerle beraberce gösterdiği resmiyet içeren bir belgedir. İşçiler, çalıştıkları gün sayısına göre ücret, vergiler, kesintiler, ödemeler üzerinden kendilerine ödenen maaşı kontrol etme ve gerektiğinde itirazda bulunma hakkına sahiptir. Her ayın sonunda, çalıştığınız işyerinden maaşınız karşılığında alacağınız maaş bordrosunu imzalamanız, görevli personelin yanına gidip elinden bizzat almanız veya elektronik posta adresinizi paylaşarak oradan göndermeniz istenecektir.

Aile hekimlerinin çalıştığı kurum bir bakanlıktır. Sağlık bakanlığı da çalışanına bordrosunu göstermek zorundadır bir başka basit işletme de çalışanına maaş bordrosunu göstermek zorundadır. Bordro bilgilerini sorgulamak isteyen bir aile hekimi sağlık bakanlığının internet sitesine girip orada istediği bordro bilgisine ulaşabilir. Aşağıda bırakılan linkle tıklayarak e bordro aile hekimliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aile hekimleri olarak sicil numaranızı bilmeniz yeterli değildir. Aile sıra numaranızı da bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca kimliğiniz de bulunan TC kimlik numaranızı da ekrana yazmanız gerekecektir.

Aile Hekimliği Maaş Bordro

Bordro, en anlaşılır şekilde olan tanımıyla, işverenlerin çalışana yaptığı ödemeyi tüm vergiler, alıntılar ve kesintileri ile beraber gözler önüne seren ve çalışanın işte olduğu süre boyunca düzenli şekilde düzenlenerek her ay çıkartılabilen bir belgedir. Tüm çalışan bordro raporlarını içeren bu döküm, tamamen devletten ya da bağlı bulunduğunuz firmanın muhasebe veya iş giriş çıkışı bölümüyle ilgilenen kişi tarafından hazırlanmıştır. Çalışanın aylık olarak gelirinin bir kanıtı sunulduğundan resmi bir belgedir. Aile Hekimliği Maaş Bordro ise sağlık bakanlığı tarafından hazırlanır.

Tüm çalışan insanların bordro raporlarını içeren bu döküm, tamamen firmanın muhasebe veya insan ilişkileri departmanı tarafından hazırlanmıştır. Çalışanın kazandığı düzenli bir gelirinin ispatı olarak sunulduğundan resmiyet içeren bir belgedir.

Sağlık bakanlığında çalışan muhasebe ve maliye uzmanları herkesin bordrosunu bilgisayardan işlemle halleder ve sorgulama yapıldığında hazır bir şekilde verilir. Bu sorgulama sağlık bakanlığının yetkili olan sitesinden yapılır. Gece ve ya gündüz fark etmeksizin her an her yerden tek tıkla sorgulayabilirsiniz.

E devlet üzerinden de diğer bordro bilgileri görüntülenebilir. Bordro, işten çıkarken veya işe girerken lazım olan bir belgedir. Ayrıca çalıştığınız kurum ya da şirket tarafından da sizden istenebilir. Bir kredi başvurusu yaparken bankalarda sizden maaş bordronuzu isteyebilir. Bordro sizin hanenize girip çıkan para miktarını belirlediği için size verilecek olan kredi için ödeme teminatınızın ne kadarına sadık kalabilirsiniz onu gösterir.

Aile Hekimliği Bordro Sorgulama

Bordro kelimesinin anlamı bir devlet kurumun da çalışan devlet personeline işveren tarafından her ay ödenen ücreti tüm vergiler ve kesintiler dâhil olmak üzere gösteren ve devlet personelinin o kurumda çalıştığı tüm zaman süresince sürekli olarak belirlenen belgelerdir. Başka bir deyişle, hesap ayrıntılarını ortaya çıkarmak için tasarlanmış bir kuraldır. Her memurun bordrosu vardır. Personele verilen bu ücretler önemlidir, çünkü işçilerin kurumda kazandığı tüm parayı ve işverenler için tüm kesintileri gösterir. Çünkü bu bordrolar, personel ile devlet arasında bir ihtilaf olması durumunda hukuki davalarda kanıt olarak teşkil edilir. Bu nedenle işveren ve çalışanların bordrolarının detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Aile Hekimliği Bordro Sorgulama ise sağlık bakanlığının tekelinde olan bir görevdir. Bir aile hekimi istediği her an bordrosunu sorgulayabilir ve çıkarttırabilir. Bordrosunu sorgulamak isteyen bir aile hekimi sağlık.gov.tr sitesine girerek sorgulama yapar. Bordrosuna bu şekilde ulaşan aile hekimleri maaşlarından ne kadar vergi ve kurum kesintileri yapıldığını görebilir bunu da sorgulayabilir. Aile hekimliği maaş sorgulama ekranında da maaşlarını öğrenebilirler. Maaşlarını sorgulamak isteyen aile hekimleri bu linke tıklayarak maaşlarını ve bordrolarını sorgulayabilirler. https://sbu2.saglik.gov.tr/ahbordro/PortalRedirect.aspx Bu site sizi doğruca sorgulama ekranına götürecektir. Tc kimlik numaranız, aile sıra numaranız ve sicil numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Ekransa görünen yıl seçeneğinden yılı ay seçeneğinden ayı seçerek geçmişe yönelikte sorgulama yapabilirsiniz.

Aile Hekimliği Maaş Bordro Sorgulama

İşverenler, maaş bordrosunu tutmaktan ve personellerinin aylık maaşlarını kaydetmekten sorumludur. Geçmiş olan aya ait maaş bordrolarını hazırlayarak en geç takip eden ayın 20’si de dâhil olmak üzere 20 sinde çalışanlara gönderecektir. Son olarak, bir işyeri personellerine günlük olarak yemek parası ödediğinde, bunların zorunlu ihtiyaç yiyecek olarak maaşa dâhil edildiğini ve sosyal sigorta kurumu katkı payı ödemesine ilave edilmediğini unutmayın. Bordro bilginiz size maaşınızın kesinti ve gelirlerini gösterir ama başka göstermesi gereken bilgiler de vardır. Bu bilgiler sizin bordronuz da eksik ise çalıştığınız iş yerine gidip tamamlanmasını talep edebilirsiniz.

 1. İş yeri sicili no
 2. Bordronuzun verildiği günler ve aylar
 3. Sizin adınız soyadınız
 4. Sizin sgk sicil numaranız
 5. Mesai günleriniz, tatil günleriniz ve diğer eklentiler
 6. Vergi kesintileri
 7. Sigorta primleriniz
 8. Avanslarınız
 9. Çalışıp da ücreti ödenen gün sayınız
 10. Çalıştığınız kurumunuzun imzası
 11. Sizin paranızı aldığınızı gösteren imzanız

Eğer bir devlet memuruysanız aile hekimi olmak gibi maaş bordronuzu e devletten de alabilirsiniz. E devlete TC kimlik numaranız ve E devlet şifrenizi kullanarak kolayca giriş yapabilirsiniz. Arama motoruna bordro sorgulama yazarsanız hangi kurumda çalıştığınıza göre bordronuz size döküm olarak çıkar. Bu dökümü pdf olarak bile kaydedebilirsiniz.

Eğer aile hekimi olarak sağlık bakanlığının kendi sitesinden aile hekimliği maaş bordro sorgulama yapacaksanız sağlık bakanlığının internet sitesine girebilirsiniz. Aile hekimliği bordro sorgulama işlemi hakkında aklınıza takılan ekstra bir soru işareti veya ilave etmek istediğiniz bilgi var ise bunu herkese açık bir şekilde yorum olarak yapabilirsiniz.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku