Belediye İş Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Belediye iş başvurusu yapmak istiyorum ve ilerleyen zamanlarda ise kadrolu olarak görevime devam edeceğim gibi planlarınız var ise yazımız içerisinde nereden ve nasıl başvuru yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Belediye içerisinde çalışacak kişilerin CV doldurmaları nasıl oluyor, öğreneceğiz. Aynı zamanda Belediye'ye önce özgeçmiş bildiriminde bulunarak işe giren kişiler tecrübelerini yorumda bizlerle paylaşabilirler.

0 504

Belediye iş başvurusu nereden ve nasıl yapabilirim sorularına alabileceğiniz yazımıza bilgilerle başlayalım. İl belediyeleri, ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyeleri olmak üzere ülkemizde üç çeşit belediye kurumu bulunmaktadır. Gerekli şartlar sağlandığında her türlü belediyede çalışma imkanı sunulmaktadır. En çok istihdam sağlanan kurum ise büyükşehir belediyeleri olmaktadır. Çok sayıda alt birime sahip olan büyükşehir belediyelerinde iş imkanı oldukça fazladır.

Çoğu insan gerek kamu kurumu olması nedeniyle gerekse personellere sağlanan imkanların genişliği ile belediyelerde çalışmayı istemektedir. Bu nedenle belediye başvurusu konusunda araştırmalar yaparak bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Peki belediye işçi alımları nasıl gerçekleşir? Başvurular nasıl yapılır? İşte detayları!

Belediye İşçi Alımı

Belediyeler kendi belirlemiş olduğu sayıda işçi alımı yapma hakkına sahiptir. Her belediyenin işçi alım zamanları farklılık göstermektedir. Genelde ihtiyaç oldukça istihdam sağlanmaktadır. Bu nedenle her sene aynı dönemde ya da düzenli bir alımdan söz etmek mantıksız olacaktır. Belediyeler bünyesinde var olan personel eksikliklerini inceledikten sonra işçi alımı ilanı yayınlamaktadır. Bu konuda en çok ilanı ise daha çok personele ihtiyaç duyan büyükşehir belediyeleri vermektedir. Şehrin nüfusu da belediye işçi alımları konusunda doğrudan etkilidir. Zira bir yer ne kadar kalabalık ise o şehrin belediyesinde o kadar işçi çalışmaktadır.

Belediye işçi alımları sezonluk olarak toplu şekilde gerçekleştirilebileceği gibi genellikle zamana yayarak az alımlar şeklinde yapılmaktadır. Bu nedenle ilanların güncel şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Belediye iş başvurusu yapmak isteyenler, çalışmak istedikleri belediyelerin resmi sayfalarında yer alan duyular kısmını sürekli takipte kalarak ona göre hareket edebilirler

Belediye Başvuru Formu

Özel kurumların internet üzerinden doldurulabilen belediye iş başvurusu formları bulunmaktadır. Her belediyenin kendi web sitesinde yer alan bu formlar, eksiksiz ve doğru bilgiler içeren bir biçimde doldurulup başvuru sağlanabilir. Ayrıca belediye iş başvurusu için hangi kuruma müracaat edilecekse o kurumun ilgili birimine dilekçe de yazılabilmektedir. Bu dilekçelerin verilebileceği müdürlükleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Zabıta Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Hukuk İşleri Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Müdürlüğü, Park ve Bahçe Müdürlüğü, Etüt Proje Müdürlüğü, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Mezarlıklar Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ile Özel Kalem Müdürlüğü.

Kuruma ibraz edilecek olan dilekçe, kibar bir dille yazılmalıdır açıklama bölümünde net ve detaylı ifadeler kullanılmalıdır. Dilekçeler değerlendirilirken belirlenmiş olan kriterler ya da KPSS puanları dikkate alınır. Şartları uygun olan kişiler, mülakat için görüşmeye çağırılır. Mülakatı başarıyla tamamlayanlar işe kabul edilmiş olur.

Belediyede Sunulan İmkanlar

Belediye iş başvurusu yapmak isteyen kişiler için belediyelerin çalışanlarına sunduğu imkanlardan bahsetmek gerekir ki bu imkanlar, herkese cazip gelebilecek niteliktedir. Öncelikle belediye çalışanlarının maaşları herhangi bir aksaklık olmadan zamanında ödenmektedir. İşe giriş tarihinden itibaren çalışanların sigortaları başlatılmaktadır. Günlük 8 saat çalışma hakkı bulunan kişiler, daha fazla süreyle çalışmak durumunda kaldıklarında mesai ücretlerini ek olarak alabilmektedir. Ayrıca yemek ve yol masrafları da yine personellerin maaşlarına yansıtılmaktadır.

Belediye iş başvurusu yapmayı düşünen kişiler için belediyeleri cazip hale getiren bir diğer özellik ise kurumsal olmalarıdır. Özel sektörde yaşanılan problemlerin çoğu kurumsal yerlerde hukuki açıdan yaşanmamaktadır.

Belediye Anaokulu İş Başvurusu

İl ve ilçelerde çocukların çeşitli etkinliklerde bulunup eğitimleri için faaliyet gösteren bir kurum olan belediye anaokulları, belediyeler tarafından açılmaktadır. Bu kurumların açılma nedeni ise çocuklara evrensel standartlarda bir eğitim olanağı sunmaktır. Belediye anaokulları aileler ile de işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Böylelikle sosyal imkanları en üst düzeyde değerlendirmektedir.

Belediye iş başvurusu kapsamında anaokulu öğretmen alımları ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler, bulundukları ilçe ya da il belediyelerine müracaatta bulunarak belediye insan kaynakları departmanından gerekli detayları öğrenebilirler. Örneğin; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, anaokul öğretmenliği için ilk olarak kariyer sayfasında ilan paylaşmaktadır. Ayrıntılar oradan görüntülenebilir. Ayrıca İşkur sayfası üzerinden de detaylı arama yapılabilmektedir. Açılan sayfada il ve ilçe seçilerek bulunulan bölgedeki anaokullarının iş ilanları incelenebilir.

Belediye anaokulu iş başvurusu yapmayı düşünen adayların karşılaması gereken belli başlı kriterler mevcuttur. Okul öncesi öğretmenliği ya da temel eğitim bölümlerinden mezun olmak ve çocuk gelişimi bölümünden mezun olmak bu kriterler arasında yer almaktadır.

Belediyeye İş Başvurusu Nasıl Yapılır

Belediye iş başvurusunda bulunabilmek için ilk olarak başvuru yapılmak istenen kurumun işçi alımı ilanının yayınlanmış olması gereklidir. Bunun için yukarıda da belirttiğimiz gibi iş başvurusundan önce resmi sayfaların duyuru kısımlarına bakılmalıdır. İşçi alımı yapılacağı zaman ilan yayınlayan bir diğer platform ise Devlet Personel Başkanlığına ait resmi sitedir. Tüm belediyelerin işçi alım ilanları burada yayınlanmaktadır.

Her belediyenin farklı başvuru prosedürü bulunmaktadır. Belediye iş başvurusu ile ilgili en kapsamlı bilgilere yayınlanan ilanlardan ulaşılabilir. Başvuruların şahsi olarak kurumlara yapılması daha faydalı olacaktır. İnternet sitesinde yayınlanan iş ilanlarının dışında belediye binasında yer alan panolarda da yayınlanan ilanlar bulunmaktadır. Personel alımı yapılacağı ile ilgili detaylar panolara asılmaktadır. Bu ilanlar incelenerek gerekli şartlar yerine getirildikten sonra başvurular gerçekleştirilebilmektedir.

Kadrolu ve sözleşmeli olarak iki gruba ayrılan belediye çalışanları için başvuru şartları da değişiklik göstermektedir. Kadrolu olarak belediyede görev yapmak için KPSS puanı dikkate alınmaktadır. Çünkü belediyeler kadrolu işçi alımı yaparken kendi bünyelerinde herhangi bir sınav yapmamaktadır. Kadrolular için belediye iş başvurusunda belirleyici unsur olan şey sınav puanıdır. KPSS’ye girip yeterli puanı almış olan kişilerin iş başvuruları değerlendirmeye alınır ve daha sonra yüz yüze mülakat gerçekleştirilerek kadro dahilinde işçi alımı yapılır.

Sözleşmeliler için yapılan belediye başvurusunda ise kriterleri yerine getirip çalışmaya başlayacak olan personeller ile belirli bir süreliğine sözleşme imzalanır. Bu sözleşmede kişinin ne kadar çalışacağı yer alır. Süresi dolanlar ya işten çıkar ya da sözleşmesi yenilenerek yeni bir dönem için çalışmaya devam ederler.

Tavsiye Bağlantı: Finlandiya İşçi Alımı

Belediye İş Başvurusu İçin CV Hazırlama

İş başvurusu yapacak olanlar, dilekçe haricinde bir de CV hazırlayarak ilgili belediyeye bırakabilirler. Bu, ihtiyaç olduğunda halihazırda bulunmak ve hızlı dönüş yapılması adına önemlidir. Hazırlanacak olan CV öncelikle doğru iletişim bilgilerine yer vermelidir. İletişim bilgileri içerisinde yer alan e-posta adresi, işe uygun bir nitelikte olmalıdır. Absürt hesaplardan oluşmamalıdır.

CV içinde yer alması gerekli olan bir diğer önemli bölüm ise eğitim kısmıdır. Bu kısımda hangi üniversiteden ya da liseden mezun olunmuş ise o belirtmeli ve işverene net bilgiler sunulmalıdır. Çünkü eğitim düzeyi genellikle belediyelerin işçi alımlarında ön plana çıkan önemli kriterlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cv içinde başvuru yapılmak istenen pozisyona dair bilgilere de yer verilmelidir. Bu konudaki teknik bilgi ve beceriler aktarılmalı, kişiler pozisyona uygun olduklarını belirtmelidir. Varsa daha önceden alınan sertifikalar veya benzeri belgeler CV içerisinde mutlaka belirtilmelidir. Önceden edinilmiş olan tecrübelerden bahsetmek de yine kişilerin işlerini kolaylaştıracaktır. Ücret talebi kısmına uçuk tutarlar yazılmamalıdır. Sağlık ya da askerlik alanında yaşanacak olan herhangi bir sorun varsa belirtilmelidir. Sahip olunan yabancı dil bilgisi de CV içinde yer alması gereken bir diğer etkili husustur.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku