Beta HCG Testi 0 5 Ne Demektir? Beta HCG Testi Sorgulama

Beta hCG testi nedir ve bu testi nasıl sorgulayabilirim gibi aklınıza gelebilecek tüm soru işaretlerini tek bir makale içerisinde sizler için topladık. Beta hCG testi ile ilgili aklınıza gelebilecek alternatif bilgiler var ise yazımızın en altına yorum olarak ekleyebilir ve kafanıza takılan tüm soruları aynı şekilde sorduğunuz taktir de en geç 48 saat içerisinde cevaplanacaktır.

0 263

Beta hCG testi, hamileliği tespit etmek için mühim bir kan parametresidir ve bir hormondur. Bu hormon, kişilerin hamileliklerini bireysel olarak sorgulayabilecekleri kan veya idrar örneklerinde bulunur. Beta-hCG, esas olarak hamilelik sırasında ortaya çıksada, bazı hastalıklar için bir uyarı görevi görebilir.

Beta HCG Testi

Beta hCG’ye hamilelik hormonu denir. Plasenta bu hormonu üretir. Alfa ve beta olmak üzere iki tür hCG hormonu vardır. Hamilelik beta-hcG’ye bağlıdır. Bu hormon aynı zamanda bebek üzerinde koruyucu etkisi olan ve düşükleri (düşük) önleyen bir hormon olan progesteron üretiminin uyarıcısıdır. Beta HCG Testi 0 5 Ne Demektir bu sonuç hamile değilsiniz demektir.

Beta HcG testi, hamile olabileceğinden şüphelenen herkesin yapmak isteyeceği bir testtir. Bu test, bir kan veya idrar örneğinde Beta HcG hormonuna bakılarak bu seviyenin ölçülmesinden oluşur. Döllenmeden sonra plasenta beta-HCG hormonunu salgılamaya başlar. Döllenmeden yani yumurtlama çatlama zamanından 11 gün sonra kan örneklerinde yüksek HCG seviyeleri tespit edilebilir ve 3 gün sonra idrar örneklerinde yükselmeler elde edilebilir.

Gebe olmayan kadınlarda Beta HcG değerleri 0 ile 10 mIU/mL arasındaydı. İlk döllenmeden on bir gün sonra plasentanın salgılamaya başladığı serumda in vitro testlerden sonra beta-HcG saptanabilir. Hamilelikten sonra bu hormon 48 saatte %60 oranında artar. Bu artışa ek olarak idrarda da basit hamilelik testleri ile de ölçülebilir.

Beta Hcg Ne Demek

Beta hCG’ye hamilelik hormonu denir. Hamilelikten şüpheleniliyorsa, bu test doğru hamilelik sonucunu verecektir. Ancak hamilelik dışında sağlık durumlarını artırabileceği düşünülerek en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçilmesi önerilir. Beta HcG testi bir kan verip bunun laboratuvar da test edilmesi ile ortaya çıkar. Sonuçlar aynı gün hastane verilerinde mevcuttur. Hamilelik testinden önce hiçbir bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Beta HcG, koldaki bir damardan alınan yeteri miktarda kan örneği kullanılarak test edilir. Sonuçları aldıktan sonra doktorunuzla bir değerlendirme yapılıp hamile misiniz değil misiniz ortaya çıkarılabilir.

Beta Hch ne Demek diye sorarsanız eğer yüksek beta HcG’nin ana nedeni hamileliktir. Ancak bu test tek başına gebeliği kesin olarak teşhis etmek için yeterli değildir. Nihai sonuçlar için, testten 8-72 saat sonra test tekrarlanmalıdır. Değer, kararlı durumundan çok daha yüksek olduğunda, çoğul gebelikler meydana gelebilir.

Hamilelik dışında yüksek Beta-HcG; Boş gebelikler, Pankreas kanseri belirtisi, Mide kanseri belirtisi, yumurtalık kanseri belirtisi, testis kanserş belirtisi, akciğer kanseri belirtisi ya da meme kanseri belirtisi ve Down sendromu belirtisi, Ektopik gebelik belirtisine neden olabilir Ayrıca, üreme sorunları nedeniyle halen tedavi gören kişiler için Beta HcG hormon takviyeleri kullanılabilir. Bu kişilerde Beta HcG değerleri normalden yüksektir.

Hamilelik sırasında Beta HcG değerlerinde düşüş gözlemleniyorsa bu gebeliğin sağlıklı bir hamilelik olmadığı kanısına varılır. Çünkü Beta HcG değerleri hamilelik döneminde düzenli aralıklarla yükselmeli ve buna bağlı olarak da zamanla düşmelidir, hemen düşmesi gebe olmadığınızı gösterir. Bu gibi tüm durumlarda dış gebelikler, düşük tehlikeleri, kimyasal gebelikler vb. ihtimaller akla gelmektedir. Bu amaçla test seti geliştirilmiştir.

Eczaneden alabileceğiniz bu kit içerisine yeterli derece de idrar örneği konularak Beta HcG kontrolü yapılır. Talimat broşürünü okuyarak hamilelik sonuçları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Beta HcG’nin kan seviyeleri laboratuvarda 11. günden sonra ölçülebilse de, bu hormonun idrarda çıkabilir seviyelere ulaşması daha uzun sürer Beta Hcg Testi

Hamilelik planlayanlar tarafından daha iyi bilinen Beta HCG, insan hcg adı verilen bir hormondur. En kısa sürede gebeliği teşhis edebilen bu hormon, sağlık merkezlerinde hamilelik testi kullanılan kan örneklerinde ve evde yapılabilecek idrar testlerinde ölçülebilenbir değerdir. İnsanlarda beta hcg hormonu olarak da bilinen bu hormon türü genellikle hamilelikle ilişkilendirilir ancak bazı durumlarda birçok hastalıklara belirtidir. Bu nedenle beta-HCG düzeyi yüksek olan kişilerin hamile kalıp kalmadığını öğrenmek için daha fazla araştırma ve takip yapılmalıdır.

BHCG hormonu, alfa ve beta olmak üzere iki alt tipi olan insan koryonik gonadotropinin beta tipidir. HCG hormonu gebeliğin ilk trimesterinde bile önemli seviyelere çıkabildiği için en çok kullanılan gebelik testi parametresidir. Kan ve idrarda kolayca test edilebilir. Kan ölçümleri, idrar örneklerinden daha erken ve daha doğru sonuçlar verme avantajına sahiptir.

Beta HCG Testi, Kantitatif Beta HCG Testi gibi farklı isimlerle anılabilir. Bir kan testi kısa sürede kesin sonuçlar verebilse de, eczanelerde satılan uygun bir idrar örneği kullanılarak gebelik testi de yapılabilir. Ancak bu testler idrar kullanır; Dehidrasyona (su kaybına) duyarlılıkları, testin zamanlaması ve daha fazlası nedeniyle kan testlerinden çok daha az güvenilirdirler. Ayrıca kan testleri, idrar testlerinin yapamadığı yüksek HCG hormonlarını tespit edebilir.

Plasental hücreler, döllenmeden sonra erken gebelikte beta hCG salgılar. Plasenta, gebelik boyunca embriyonun rahme tutunmasını ve embryo ile anne arasında kan alışverişini veren bir yapıdır. Buradan salgılanan HCG, döllenmeden 15 gün sonra kanda ve 18. Günün sonun da basit bir idrar örneğinde saptanabilir. Bir kan testinde elde edilen yüksek değerler, hamilelik haftaları hakkında ortalama bir bilgi sağlayabilir.

Tavsiye Bağlantı: Kayıp Kimlik Başvurusu

Beta Hcg Testi Sorgulama

Beta HCG testi çok basit bir kan testidir ve laboratuvar koşullarına bağlı olmakla birlikte 1 gün içinde sonuç alınabilir. Beta-HCG testine artı olarak başka bir teste ihtiyacınız yoksa sadece bir kan örneği yeterlidir. Kan testi öncesi dikkat edilmesi gereken bir şey yoktur. Test günün her saatinde yapılır.

Bir tıp uzmanı tarafından alınacak kan örneği için, kan damarlarını daha görünür hale getirmek için önce üst kolun etrafına sıkı bir lastik bant yerleştirilir. Cilt yüzeyi alkolle dezenfekte edildikten sonra iğne ile kan alınır. Şişlik, morluk ve kanamayı önlemek için işlemden sonra 5 dk boyunca iğne çıkış bölgesine pamuk yardımıyla baskı uygulayın. Sonuçların ne zaman alınacağını kan örneğinin alındığı bölümden öğrenebilir, doktorunuzdan test isteyebilirsiniz.

Hamile olmayan bireyler için kan beta-HCG düzeyleri için normal aralık 0-10 mIU/mL olarak verilmektedir. Bu aralığın üzerindeki Beta HCG seviyeleri, özellikle aktif bir cinsel yaşamı olan çocuk doğurma potansiyeli olan çoğu kadında, hamileliği en çok düşündürür. Beta HCG’nin hesaplanması ve gebelik haftalarının sayısına bağlı olarak βHCG hormon miktarının artması pek çok kişinin merak ettiği konulardır. Beta Hcg Testi Sorgulama genelde kadınların gebelik için yaptığı sorgulamalardandır.

Hamilelik, yüksek beta HCG seviyelerinin en yaygın nedenidir. Ancak yüksek hormon seviyeleri sağlıklı bir hamileliği teşhis etmek için yeterli bilgiye sahip değildir. Gebelik yaşı belirlenmiş bireylerde hormon seviyeleri haftadan haftaya olması gereken beta-HCG aralığının üzerindeyse bunun birkaç nedeni olabilir. Hastanın hormon düzeyleri doktor tarafından belirlenen aralıklarla düzenli olarak kontrol edilmeli ve veya 5 haftalık gebelikten sonra amniyotik kese ultrasonu yapılmalıdır.

Beta HCG pozitif kişilerin hamile kalma olasılığı çok yüksektir. İdrar testleri yanlış sonuçlar verebilir, ancak kan testlerinin hata oranı çok düşüktür. Prostat kanserleri ve erken gebelik düşükleri gibi daha tespit edilmemiş bazı kanserler de yanlış pozitif hamilelik testlerine yol açabilir.

Beta Hcg Testi Nasıl Yapılır

Aynı gün içerisinde sonucunu alabileceğiniz Beta Hcg Testi Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtını alabileceksiniz. Beta Hcg Testi ile birlikte farklı bir testin uygulanmayacağı durumlarda kan testinin verilmesi yeterli olacaktır. En basit yoluyla kan testinin verilmesi ile uygulanabilen Beta Hcg test günün herhangi bir saatinde tamamlanabilmektedir.

Koldaki kan damarlarının ortaya çıkabilmesi için elastik bir bant geçirilmesi neticesinde uzmanlar tarafından alınacak numuneler laboratuar ortamında incelenerek sonuç aktarılmaktadır. Yapılan bu test sonucunda değerlerin yüksek çıkması hamileliğin oluştuğunu göstermektedir. Hormonların yükselmesiyle birlikte test yapılan kişilerin hamilelik ihtimalinin yüksek olduğu düşünülse de, tek başına yeterli olmayacaktır. Bu testin 48 saat arayla bir kez daha tekrar edilmesi önerilmektedir.

Beta Hcg Testi Nasıl Yapılır? Sorusuyla birlikte değerin düşük çıkması da merak edilen konulardan birisidir. Bu durumun sebeplerinden birisi dış gebelik olacaktır. Ayrıca hamileliğin kaçıncı haftasında olunduğunun doğru hesaplanmaması da sebeplerinden birisi olacaktır. Beklenmeyen zamanlarda yaşanabilecek düşük ihtimalinin olup olmadığının ve daha pek çok sebebin incelenmesi için uzmanlara başvurulması gerekmektedir.

Kısırlık problemi yaşayan kişilerin aldıkları ilaçların Beta Hcg hormonu içerdiği göz ardı edilmemelidir. Evde yapılacak Beta Hcg testinde ise idrarın alınması ve gebelik testi için kullanılan çubuğun idrara batırılması yeterli olacaktır. Bu uygulamanın ardından yaklaşık 10 dakika içerisinde çift çizgi, artı-eksi veya gebe gibi yazıların çıkması pozitif sonuçları vermektedir.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku