Büfe Açmak – Büfe Açma Maliyeti ve Gerekli Belgeler

Büfe Açmak için yeterli sermayede olduğunuzu düşünüyor ve atacağınız adımları bilmiyorsanız eğer bu metnimiz tam sizlere göredir. Büfe açma maliyeti son dönemlerde gelen zamlardan sonra bu yılda fazlasıyla artış göstermiştir fakat size güzel bir gelir kapısı sağlayacaktır. Şimdi gelelim büfe açmak için neler gerekiyor ve nasıl bir yol izlememiz gerekiyor, yazımıza geçelim.

0 608

Büfe açmak birçok kişi tarafından imkansız görünse dahi zannedildiği kadar zor bir işlem değildir. Günümüzde birçok girişimci ve sermaye sahibi kişi, para akışının sürekli bir şekilde devam edebilmesi için birden fazla iş fikrine yönelik adım atmaya çalışmaktadır. Geçmiş yıllara kıyasla günümüzde birden fazla işletmenin eş zamanlı olarak yönetilebilmesi, insanlara cazip gelmekle beraber bu işletmeler üzerinden kazanılan para, giderek büyümekte ve dolayısıyla da farklı iş kolları ve faaliyetleri kendiliğinden ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle büfe açmak ya da bir cafe açmak gibi fikirler sürekli olarak aktif bir şekilde ele alınan fikirler arasında yer almaktadır.

Büfe Açmak

Henüz yakın bir geçmişte ortaya çıkmış olan büfe tarzı satış yapan küçük işletmeler, günümüzde neredeyse her şehrin ve ilçenin olmazsa olmaz ve sürekli olarak satış yapılan noktaları haline gelmiştir. Büfe açmak için yapılan araştırmalar her geçen gün artış göstermekle beraber, para kazanmaya yönelik hedef olan kişilerin sıcak para elde etme yöntemi olarak da düşünülmektedir. Bu nedenle büfe açmak isteyen kişilere yönelik bazı öneriler ile beraber kapsamlı bir alan araştırması ve piyasa yoklaması yapılması yönünde tavsiyeler verilebilmektedir.

Büfe açmaya yönelik bir iradesi ya da kararı olan kişiler için yapılabilecek en önemli tavsiyem ne tarz hizmet sunumu gerçekleştiren bir büfe açılacağına karar verilmesi olacaktır. Fast food tarzı sıcak yemek satışı, gazete ya da dergi satışı ile beraber su, sigara, bisküvi ya da benzeri gibi ürünlerin satıldığı bir büfe açmak için gerekli olan prosedürler ve belgeler birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca açılmak istenen büfede yapılacak olan hizmet ve satış işlemleri, büfenin lokasyon olarak nerede açılması gerektiğini de belirleyen önemli parametreler arasında bulunmaktadır.

Büfe Açma Maliyeti

Bugün hangi iş alanına giriliyorsa, ilgili iş alanına yönelik bazı masraf ve maliyet kalemlerinin varlığından söz etmek zorunludur. Büfeler de diğer işletmeler gibi kurulduğundan ve belirli bir para akışı olduğundan dolayı, zaman zaman kar ve zarar dengeleri değişebilmektedir. Bu nedenle her işletme kuruluşunda olduğu gibi, büfe açmadan önce de bu işlemlerin maliyet ve kar-zarar dengesine yönelik bazı araştırmaların ve de hesaplamaların yapılması gereklidir.

Geçtiğimiz yıl için büfe açmanın maliyeti değişkenlik göstermekteydi. Bu yıl içinde bulunduğumuz enflasyon, TÜFE, faiz oranları, vergi ve harç masrafları ile beraber bu aralık biraz daha yükselmiş durumdadır. Ayrıca büfenin, hizmet ve satış alanı da net olmadığından dolayı verilecek maliyetler ortalama bir aralık belirtmektedir.

Büfe açma maliyeti genel olarak 75 bin TL ile 250 Bin TL aralığında değişen maliyete sahiptir. Genel olarak bu maliyet kalemleri içerisinde işletme açmaya yönelik bazı vergi, harç ve resmi giderler olarak zorunlu kalemler bulunmaktadır. Ayrıca ilgili büfenin hizmet sunum gerçekleştireceği alana yönelik de bazı ek masraf harcamaları da çıkabilmektedir. Dolayısıyla büfe açmaya yönelik herhangi bir düşünceniz ya da kararlarınız var ise buna yönelik daha detaylı araştırma yapmak ve objektif bir bütçe çıkartmak gereklidir. Çünkü yemek satışı yapmaya yönelik bir düşünceniz var ise bu noktada büfe üzerinde çok daha farklı tadilat ve ek harcama kalemleri gerçekleşmek zorundadır. Gıda yönetmeliklerine bağlı kalabilmek adına WC, mutfak, demirbaş harcamalarının olması gereklidir.

Büfe Açmak İçin Gerekli Belgeler

Yeni bir iş sahasına girmek istiyor olabilirsiniz ya da mevcut işletmelerinizi genişleterek bu kapsamda bir de büfe eklemek istiyor olabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak ne tarz bir hizmet sunumu ya da satış işlemi gerçekleştirmek istediğinizi karar vermeniz gereklidir. Büfe açmak günümüzde sıcak para akışının en çok olduğu işletmeler olarak ele alındığı için, insanların işletme fikri bağlamında en sıcak olduğu alanlardan birisi olarak ele alınmaktadır.

Bu nedenle büfe açmaya yönelik mevcutta bir fikriniz var ise ya da bu konuya yönelik alan araştırmaların henüz başlamadıysanız, öncelikli olarak hangi alanda ve ne tür bir hizmet sunumu gerçekleştirmek istediğiniz yönelik karar vermeniz gerekmektedir. Bu kararı belirleyen unsurlardan birisi ise büfe açmak için gerekli belgeler olarak ele alınabilmektedir ve bu belgelerin güncel listesi ilgili belediyeden de öğrenilebilmektedir. Bu belgeler arasında;

 • Faaliyet belgesi,
 • Oda kayıt belgesi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • Ticari sicil ilanı,
 • Kira kontratı,
 • SGK giriş bildirgesi,
 • Gıda denetim evrakları,
 • Adli sicil kaydı,
 • İtfaiye uygunluk raporu,
 • Tapu fotokopisi yer almaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Rent A Car Açmak

Belediyeden Büfe Yeri Nasıl Alınır?

Büfe açmanın temel mantığı, olabildiğince en işlek ve yaya trafiğinin en yoğun olduğu kaldırım, köşebaşı ya da işlek caddeler tercih edilmesi yönündedir. Bu nedenle ne tarz bir hizmet sunumu gerçekleştirmeye yönelik kararınızı verdikten sonra lokasyon olarak hizmetinizde en uygun olan büfe tarzını açabileceğiniz yerleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Olabildiğince yaya trafiğinin ve insan kalabalığının olabildiği yerler büfeler için uygun olsa da, sıfırdan büfe açmaya başlamak yerine hali hazırda işleyen bir büfeyi de devir almayı düşünebilirsiniz.

Büfeler genellikle kaldırım gibi bir konumda yer aldığından dolayı kaldırımda büfe açmak konusunu da araştırıp, buna yönelik ilgili belediye üzerinden araştırmalarınızı da gerçekleştirebilirsiniz. Kaldırımda bir büfe düşünüyorsanız, bu konuda ilgili belediye ile irtibata geçilmeli ya da belediye üzerinden ihaleye girerek bu imkanı değerlendirme yönünde de bir girişimde bulunabilirsiniz. Bu konuda ise belediyeden büfe yeri nasıl alınır konusu doğal olarak merak edilebilmektedir.

Belediyelerin göreve ve yetki alanına gerek konumlar üzerinden büfe açmak istiyorsanız, belediye tarafından çıkılan ihale ilanlarına bakmanız gereklidir. Açık olarak devam eden bir büfe ihalesi var ise ihaleye katılım gösterebilir ve bu konuda girişimde bulunabilirsiniz. Ancak açık olarak devam eden bir ihale bulunmadığı sürece doğrudan talep ettiğiniz yer ya da yerlerde büfe açmanız pek mümkün olmayabilir. Bu konuda büfe devir alma seçeneğini de değerlendirip, araştırmalarınızı genişletebilirsiniz.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku