EFT İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır? Kolay Yöntem!

EFT işlemi gerçekleştirdim ve EFT İptal Etme işlemi nasıl oluyor herhangi bir bilgiye sahip değilim, bunu nasıl yapabilirim diyorsanız eğer aradığınız sorunun cevabını en net şekilde alabileceğiniz yazı dizimizi sizler için hazırladık. EFT iptal işlemi düşünüldüğü kadar zor bir işlem değildir, öncelikle bunu belirtmemizde fayda var. Şimdi gelelim EFT talimatı iptal etme işlemi nasıl oluyor ve nereden yapılıyor adlı yazımıza geçelim.

0 201

EFT İptal Etme işlemi bankalar arasında yapılan işlemler arasında görülen en kolay işlemlerden birisi olarak görülmektedir. Günümüzde bankacılık işlemlerini yapabilmenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Özellikle finansal teknoloji alanında bankacılık sektörü oldukça kuvvetli işlemler gerçekleştirmiş ve alt yapılarını güvenilir, hızlı ve müşteri memnuniyeti odaklı bir kapsamda ele alarak, banka müşterilerinin nakit para akışı yerine teknik bazı alternatifler kullanarak hızlı ve pratik çözümler ile işlemleri yapabilmelerine uygun zemin hazırlamıştır.

Banka müşterileri, bahse konu olan bu kapsamlı sistemler sayesinde EFT iptal etme işlemi, havale, Swift, kredi kartı ödeme, otomatik ödeme ve benzeri gibi bir çok işlemi yalnızca mobil arayüzleri ve web siteleri aracılığıyla hızlı ve pratik süreçlerle gerçekleştirebilmektedirler. Ancak banka müşterileri bu işlemleri yaparken, kullanıcı hatasından kaynaklanan ya da bilgi yanlışlığı nedeniyle hata ve yanılma durumlarını tecrübe edebilirler.

İnsanların, bankacılık uygulamalarını kullanırken en çok yanılgıya düştüğü ya da hata yaptığı uygulama EFT işlemi olarak ele alınmaktadır. Bu işlem esnasında yapılan hatanın hemen ardından banka müşterileri EFT iptal etme özelliği ve EFT nasıl iptal edilir gibi konuları detaylı bir şekilde araştırmaları kaçınılmazdır. Bu konuda daha önce sorun yaşamış ve gelecekte yaşanabilecek sorunlara yönelik olarak bazı iptal yöntemleri hakkında yapılabilecek işlemlerle ilgili bilgi paylaşımı yapılmaya çalışılacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Kredi Kartı Bloke Kaldırma

EFT İptal Etme

EFT işlemi, bir banka üzerinden başka bir bankaya tanımlı olan hesaba para aktarmak ya da para göndermek işlemi için kullanılan ve finansal teknoloji alanında da banka müşterilerinin en çok kullandığı hizmetler arasında yer almaktadır. Ancak bu işlem esnasında zaman zaman gönderilecek olan banka bilgileri ya da hesap numarası gibi bilgiler yanlış girilebilmektedir.

Dolayısıyla EFT işlem esnasında ister kendi hesabınıza para aktarıyor olun, isterseniz de farklı bir kişinin hesabına para göndermek isteyin, gerekli bilgiler yanlış girildiği taktirde bahse konu olan para farklı bir kişinin hesabına geçebilir ya da bu para blokeli bir hale gelebilir. EFT talebini bankacılık uygulamasına ya da web sitesindeki ilgili işlem adımlarında girdiğinizde bu işlemi iptal edebilme seçeneğiniz bulunmaktadır. EFT iptal etme olarak bilinen bu işlemde izleyebileceğiniz farklı uygulamalar vardır.

Daha önce böyle bir işlem yapmamış kişiler doğal olarak EFT iptal edilir mi ya da EFT nasıl iptal edilir konusu ile ilgili bazı şüpheler içerisine girebilir. Oldukça normal olan bu durumda yapılması gereken adımlar hem banka müşterisi olarak sizlerin güvenliğini hem de transfer yapmak istediğiniz paranın güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Genel olarak EFT işlem esnasında, göndermek istediğiniz paranın ilgili hesaba aktarılma işlemi birden fazla onay adımından oluştuğu için, aslında bu işlem kesin bir karar mekanizmasının işlediği süreci ifade etmektedir.

Ancak bu işlem esnasında yapılan yanlışlıklar haklı bir gerekçe ile bankaya açıklandığı taktirde EFT iptali banka tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca belirtmekte fayda vardır ki yapmış olduğunuz EFT işleminin iptalini talep ettiğinizde, bu işlemin üzerinden geçen zaman aralığı işlemin kolay bir şekilde iptal edilip edilmeyeceğini belirlemektedir. Dolayısıyla kısa bir süre önce EFT işlem yaptıysanız ve bu işlemi iptal etmek istiyorsanız bu durumda bankanın müşteri hizmetleri ile irtibat kurmanız ve iptal sebebini iletmeniz oldukça kolay ve pratik olacaktır. Aksi durumda işlemin üzerinden biraz daha fazla zaman geçtiyse iptal işlemi için biraz daha fazla uğraşmanız gerekebilir.

EFT Nasıl İptal Edilir

Banka hesabınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz para transferi işlemi olarak EFT iptal etme için izlenebilecek birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Öncelikli olarak EFT işlemini, hafta içi ve mesai saatleri içerisinde gerçekleştirdiyseniz, bu aşamada müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek gerçekleştirmiş olduğunuz EFT işlemini iptal etme yönünde beyanınızı iletebilirsiniz. Hafta içi gerçekleştirilecek olan bu işlemler mesai saatleri içerisinde olduğu için biraz gecikmeli olarak işleme alınabilir.

Ancak eğer EFT işlemini hafta sonu gerçekleştirdiyseniz EFT iptal etme için yine müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz ve bu durumda bankacılık işlemleri daha az yapıldığından dolayı EFT iptal etme daha hızlı bir şekilde işleme alınabilmektedir. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçmenin avantajı, para transferlerinin iptal edilme işlemleri için en pratik ve kesin çözüme ulaşabileceğiniz adımların sunuluyor olmasıdır.

EFT İptal Etme Süresi

Yapılan EFT işlemlerinin iptal edilmek istenmesi durumunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini sizlerle paylaştık. Bu yazımızda ise EFT iptal etme süresi, mesai sonrası yapılan EFT iptali gibi konuları ele alacağız.Bu işlem esnasında karşı tarafın bilgilerini yanlış girdiğinizde EFT işlemini iptal etmeniz söz konusu olacaktır. Bankanızın işlemi onaylanmasının ardından bu sürecin daha zorlu hale geleceğini belirtebiliriz. Banka şubeleri, müşteri hizmetleri, internet bankacılığı veya mobil bankacılık seçeneklerini kullanarak iptal etme talebinizi ulaştırabilirsiniz.

İptal edilen EFT işlemlerinde tutarların hesaba yansıtılması, işlemlere göre farklılık göstermektedir. IBAN bilgisi, hesap numaraları ya da şube kodundaki hata veya eksiklikler nedeniyle yapılacak iptal işlemlerinde bankaların yoğunluğu da göz önünde bulundurularak 1-2 gün içerisinde dönüş yapılmaktadır. Ancak karşı tarafın hesabına aktarılan tutarlar için bu sürenin 1 haftayı bulduğu bilinmektedir. Karşı tarafın iptal işlemini kabul etmediği durumlarda ise haftalarca veya aylarca beklemeniz gerekebilir.

EFT iptal etme süresi ile ilgili araştırmalarınızı yaparken mesai sonrası gerçekleştireceğiniz işlemlerde nelere dikkat etmeniz gerektiği vurgulanmaktadır. Resmi tatillerde veya hafta sonunda transferi gerçekleştiren kişilerin gelecekteki siparişler kısmında görecekleri bu işlemleri daha kolay iptal etmeleri mümkündür. Henüz onaylanmadığında, bu aşamada olan ödemelerin iptal edilmesi ve devre dışı bırakılması pratik bir şekilde mümkün olacaktır.

EFT’lerin genellikle 08.00 – 16.00 arasında gerçekleştirilmesine olanak veren bankalar, komisyon ve masraf ödemenizi karşılığında bu süreyi en geç 1 saat daha uzatmanıza olanak verecektir. Geç saatlerde yapacağınız EFT’leri iptal etmek için acele davranmanız gerekmektedir. Hatasını hemen fark eden kişiler EFT saatinde dahi olsa işlemlerini başarılı şekilde iptal edebileceklerdir.

EFT Talimatı İptal Etme

Tarafınızdan yapılmış olan EFT işleminin iptal edilmesi için izleyebileceğiniz diğer bir yöntem ise yazılı olarak bankaya başvurmanız ve gerçekleştirmiş olduğunuz EFT işlemini iptal etmeniz olacaktır. Bunun için kendi EFT bilgilerinizin olduğu ve transfer işleminde karşı taraf olan banka bilgileri ile EFT numarası, gönderilen tutar, Alıcı IBAN bilgilerini, hangi saat ve tarih diliminde gerçekleştirdiyseniz bu bilgileri içeren bir dilekçe yazmanız gereklidir. Bu dilekçeyi imzalayarak banka şubesine iletebilirsiniz, banka tarafından uygun bulunması halinde EFT işleminin iptali ne yönelik dilekçeniz işleme alınarak gerçekleştirmiş olduğunuz para transferi iptal edilebilecektir.

Gerçekleştirmiş olduğunuz EFT işleminin iptali için müşteri hizmetleri ve dilekçe yöntemlerinin haricinde bir de uygulayabileceğiniz farklı bir yöntem daha bulunmaktadır. EFT iptal etme işlemini gerçekleştirdiğiniz mobil bankacılık ya da internet şubesi üzerinden iptal işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Mobil bankacılık ve internet şubesi üzerinden iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz oldukça kolay ve pratik birkaç adımdan oluşmaktadır. Üstelik bu yöntemlerde zaman ya da mekan sınırı olmadığından dolayı hafta sonları ve mesai saati dışındaki saatler de olmak üzere oldukça elverişli bir şekilde iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT talimatı iptal etme adımları için uygulamanın para transferleri özelliğinden giriş yaparak ödeme bekleyen EFT işlemleri sekmesine giriş yapmanız gereklidir. Bu sekmedeki giriş işleminden sonra tarafınızdan yapılan EFT işlemleri listelenmektedir. Burada iptal etmek istediğiniz EFT işlemine giriş yaparak iptal et seçeneğine onaylamanız halinde, EFT işlemleri iptal edilmektedir.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku