Garanti Bankası Sahibi Kim? Garanti BBVA Kimin?

Garanti bankası ne zaman ve nerede kuruldu, şu an kimler yönetiyor ve Türkiye içerisinde hangi büyük şirket tarafından sahiplik görüyor. Garanti bankasına ait tüm bilgiler ve garanti bankası sahibi kim? Tam olarak ne işlerle meşgul hepsini yazımız içerisinde sizler için detaylandırdık.

0 323

Garanti bankası sahibi kim, garanti bbva kimin gibi sorulara cevap olarak aşağıdakiler verilebilir. Kurumsal adı Türkiye Garanti Bankası Anonim Şirketidir. Bu banka, 2019 senesinden bu yana Garanti BBVA markasını kullanıyor. Ali Fuat Erbil, Temmuz 2015’te Genel Müdür olarak atandı ve 19 Ağustos 2019’da istifa etti. Recep Baştuğ Genel Müdür olarak atandı.

Yurt dışında da GarantiBank International ve Garanti Romanya yurtdışı iştirakleri bulunmaktadır. Ayrıca bazı bağlı olduğu ortaklıkları vardır. Çoğunda ise kendi ismini kullanmayı tercih etmiştir. Garanti Emeklilik ve Hayat Anonim Şirketi, Garanti Yatırım ve Menkul Kıymetler Anonim Şirketi, Garanti Portföy Yönetimi Anonim Şirketi, Garanti Bilişim ve Ticaret Anonim Şirketi, Garanti Ödeme Sistemleri Anonim Şirketi, Garanti BBVA Mortgage, Garanti BBVA Leasing, Garanti BBVA Faktoring, Garanti BBVA Filo olmak üzere 9 adet iştirakı bulunmaktadır.

Şimdi gelelim garanti bankası ve garanti bankası sahibi ile akıllara gelebilecek tüm bilgileri detaylı bir şekilde siz değerli okurlarımıza vermeye. İlk başlığımız olan garanti bankası ve ardından garanti bbva kimin diye gitmektedir.

Garanti Bankası

Garanti Bankasının sonuna eklenen BBVA kısmının açıklaması Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’dır. Garanti BBVA, 1946 senesin de Ankara’da kurulmuştur. Bu banka bir devlet bankası değildir, özel bir banka olarak başlamış şu an da özel bir banka olarak çalışma hayatına devam etmektedir. 30 Eylül 2014 itibarıyla, 107 milyar dolarlık kombine aktif büyüklüğü kazanmıştır. Bu da Türkiye’de bulunan bankaların çoğunun yapamayacağı bir başarıdır.

Bu büyüme ile Türkiye’nin en büyük 2.özel bankasıdır. Kurumsal, işletme, küçük ve orta ölçekli işletmeler, ödeme sistemleri ile özel bankacılık, bireysel bankacılık ve yatırım bankacılığı da dâhil olmak üzere bankacılığın tüm alanlarında faaliyette bulunmaktadır ayrıca da bu alanlar da büyük bir başarı göstermektedir. Garanti BBVA ayrıca ulusal ve uluslararası ortakları aracılığıyla kapsamlı finansal hizmetler sunmaktadır.

2020 yılı sonunda Garanti BBVA’nın Türkiye’de 88, Kıbrıs’ta 7 ve Malta’da 1 olmak üzere yurtdışında 8 ofisi bulunuyor. Ayrıca Düsseldorf ve Şanghay’da temsilcilikleri bulunmaktadır. 21566 ATM, çağrı merkezleri, mobil bankacılığı, internet bankacılığı ve bankanın sosyal platformlarda 18.656 çalışanı ile 18,7 milyon müşterinin finansal ihtiyaçlarına hizmet vermektedir. Güçlü Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Garanti BBVA tarafından yönetiliyor.

Garanti BBVA’nın hisseleri Türkiye’de, deposunun sertifikaları ise İngiltere ve Amerika’da işlem görüyor. 2020 de elde edilen bilgilere göre Garanti BBVA’nın net karı 6 milyar 385 milyon lira olarak gerçekleşti. Bankanın aktifleri 11 milyar 161 milyon 696 bin lira. Bankanın İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki fiili kotesi 2020’nin ikinci yarısında yüzde 50 idi.

4 kez logo değişikliğine gidilmiştir ama slogan hep aynıdır. Sloganı Geleceğin Fırsatları Sizinledir. Çok eski ismi Osmanlı Bankası olarak bilinmektedir. Tip olarak Anonim Şirketi olmuşlardır. Menkul Değer deki ismi Garan’dır. Yani buradan da anlaşılacağı üzere halka arz yapılmaktadır ve bankanın bazı hisse değerleri satışa sunulmaktadır. Yani bankanın bazı hisseleri vatandaşlar da bulunmaktadır. Tür olarak Mevduat Bankası türünde görev yapmaktadırlar. Ayrıca Garanti BBVA bankasının 884 tane şubesi mevcuttur.

Garanti Bankasının şu an da genel müdürlük koltuğunda Recep Baştuğ oturmaktadır. Ondan önce ki isim Ali Fuat Erbil’di. Ayrıca yönetim kurulu başkanı olarak da Süleyman Sözen görev yapmaktadır. Gelir güncel olmamakla birlikte 42 milyar olduğu söylenmektedir. Net geliri ise 6.24 milyardır. Garanti Bankası sahibi kim sorularına cevap olarak banka halka arz ile hisse dağıttığı için bankanın hisselerinin yüzde 50Sİ halkındır. Yani vatandaşa aittir. Yüzden 49,85 si ise Garanti BBVA bankasının kendisine aittir.

Garanti BBVA Kimin

Garanti bankasını bizden satın alıp bir İspanyol bankası yapan BBVA şirketi bir finansal hizmet grubudur. Garanti BBVA kimin?  BBVA Finansal Hizmetler Grubu 1857 senesinde kurulmuştur. Kimin kurduğu bilinmemekle birlikte BBVA, İspanya ve Meksika’nın üçüncü en büyük bankası olmuştur. İspanyol bankası BBVA’nın toplam aktifleri 638.000 milyon euro. Banka, 31 ülkede aktif iş yapmaktadır. 51 milyon müşterisi vardır ve onlara hizmet veriyor.

BBVA’nın 7.000’den fazla şubesi ve 21.566 kasiyeri bulunmaktadır. Yani birçok çalışan bulundurmak ile de önemli bir istihdam sağlamaktadır. BBVA, Türkiye’nin yanı sıra Belçika’da, İtalya’da, Almanya’da, Fransa’da, Portekiz’de, İspanyada, İsviçre’de, İngiltere’de, Rusya’da, Çin’de, Hong Kong’da, Hindistan’da, Japon’da, Avustralya’da, Endonezya’da, Singapur’da, Tayvan’da, Güney Kore’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermektedir. Birleşik Arap Emirliklerinde de faaliyet göstermeye başlamıştır.

Garanti Bankası Kimin

Garanti Bankası bir Türk-İspanyol ortaklığı gibi görünse de aslında tamamı İspanyollara ait. Garanti’nin BBVA Grubu tarafından satın alınmasından sonra, Garanti BBVA bankasının tabelalarına Garanti yanına BBVA kısmı da eklendi. Garanti’nin yanında BBVA logosunu ve yazısını görenler, Garanti BBVA’nın ne olduğunu bilmek istiyor. Bu değişiklik, Garanti Bankası’nın BBVA Grubu tarafından satın alınmasından sonra gerçekleşir. Aksi takdirde Garanti dışında sadece BBVA ve logosu değişmiştir. Yani Garanti ve Garanti BBVA bankaları sadece isim değişikliği olmuştur ve aynıdır.

BBVA, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın kısaltmasıdır. 2010 yılında Garanti Bankası hisselerini 6 milyar $’a 0,89 $’a satın alan BBVA, Garanti’nin Doğuş Grubu’ndaki Garanti’nin hissesini 24,89l’uk hisseyi 2 milyar €’ya satın almayı ve Garanti Bankası’nın çoğunluk hissesini satın almayı kabul etti. Garanti bankası sahibi kim diyecek olursanız tamamı ile İspanyol şirket BBVA’nındır.

Garanti Bankası Kime Ait

Garanti bankası şu anda İspanyol şirket BBVA’ya aittir. Türkçede “garanti” kelimesi güven ve emniyet vermek anlamına gelir. Fransızca sözlük fiil garantisinden türetilmiştir. Açıklamada “koruma, güven, gönül rahatlığı, güvenlik” anlamları yer alıyor. Bu yüzden güven veren bir bankadır ve halka arza çıktığında halktan birçok talep toplamıştır. Türkiye de garanti bankasının yönetim kurulu başkanı Türkiye için garanti bankasının sahibi sayılmaktadır.

Recep Baştuğ, Çukurova Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Kariyerine 1989 yılında Garanti Bankasında başladı ve Teftiş Kurulu’nda görev almaya başladı ve 1995 ila 1999 seneleri arasında ofis müdürü, 1999 ila 2000 yılları arasında bölge ticaret direktörü ve 2000 ila 2012 yılları arasında Ticaret Bankası’nın pazarlama koordinatörlüğünü yaptı. 2013 ila 2018 yılları arasında genel müdür yardımcısı oldu. Ticari Bankacılık ve Tüketici Finansman Hizmetlerinden sorumlu birisi olarak bu işlerin başına geçti.

Kısa bir süre sonra özel bir şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atandı ve 2019 yılında Garanti BBVA’nın genel müdürü ve direktörü olarak atandı. Bu arada, Recep Baştuğ Emeklilik Garanti BBVA şirketin de de yönetim kurulu başkanıdır. Garanti bankası kime ait diye sorulacak olursa İspanyol şirketine aittir ama Türkiye için de Recep Baştuğa aittir. Şimdi garanti bankası sahibi kim adlı başlığımıza aşağıda geçelim ve gerekli detaylı bilgiyi sağlayalım.

Tavsiye Bağlantı: Öğrencilere Para Yardımı

Garanti Bankası Sahibi Kim

Garanti Bankası 1946 yılında Başkentte yani Ankara’da kuruldu. İş adamları Mahmut Nedim Eringen ve Halil Nasi Mahcioğlu aracılığı ile kurulan şirket, ilk şubesini Ankara’da açtı. 1950 senesinde Garanti Bankası’nın merkezi şubesi İstanbul’a taşındı ve ofisler genişletildi. 1976 yılında Koç ailesi, Garanti’nin en önemli ortaklarından biriydi.

Sabancıların da o dönemde Garanti Bankası’nda hissesi vardı ama iki aile arasında farklar vardı. Doğuş Grubu, Vehbi Koç hisseleri ile Sabancı hisselerini satın aldı. Yakın zamanda İspanyol BBVA şirketi yüzde 49.85’i Garanti Bankası’ndan satın aldı. Geri kalan hisseleri halka açık şekilde hisse senetleri aracılığıyla satın alınabilir durumdadır. Buradan da garanti bankası kime ait sorusunun cevaplarını bulmuş olduk.

Garanti bankası sahibi ile aklınıza gelebilecek ekstra bilgi veya herhangi bir soru var ise yorum altında belirtebilirsiniz.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku