Gizli Müşteri Nedir? Gizli Müşteri Nasıl Olurum?

Birçok kurumsal şirkete ait mağazalarda gizli müşteri olmak istiyorum ve bu şekilde para kazanmak istiyorum. Herşeyden önce gizli müşteri nedir ve nasıl çalışır, çalışma şartları nelerdir gibi sorularım var bunları öğrenmek istiyorum diyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Gizli müşteri olma başvurusu nereden ve nasıl yapılır gibi sorularında cevaplarını net alacağınız yazımıza geçelim.

0 246

Gizli müşteri, mağazalarda ve restoran gibi işletmelerde gerçek bir müşteri gibi davranarak çevre gözlemleme işlemleri yapan kişilerdir. Yaptıkları gözlemler sonrasında firmalara çeşitli raporlar sunarak hem personel hem de işletme açısından birtakım iyileştirmeler yapılmasında önemli katkılar sunarlar. Firmalar kendi gerçek müşterilerinin gereksinimlerini tam olarak karşılayabilmek, onların taleplerine ve şikayetlerine tam olarak yanıt verebilmek için gizli bir müşteri görevlendirmek durumunda kalabilirler.

Bu iş için özel olarak seçimler yapan firmalar gizli bir müşteri olacak kişilerde birtakım kriterlerin bulunmasını isterler. Aynı zamanda bu kişilerin çeşitli görev ve sorumlulukları da bulunur. Firmaların gizli bir müşteri alımı için açtıkları ilanlara başvurmayı düşünüyorsanız mutlaka belirli kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bununla birlikte mutlaka bu iş için uygun olduğunuzdan da emin olmanız gerekiyor.

Gizli Müşteri

Gizli müşteri alımı yaparak birçok firma eksik ve artı yönlerini daha iyi görebilme imkanı bulabiliyor. Bu gizli müşteriler firma içerisindeki çalışanların müşterilere olan tavırları, mağaza ya da firma içerisindeki çalışma şekilleri gibi tüm detayları bir rapor halinde firmaya sunuyorlar. Bu süreçte firma kendi eksik ve artı yönlerini daha iyi bir şekilde görebilme imkanı buluyor.

Gizli müşterilerin yaptıkları gözlemler tamamen tarafsız gözlemlerdir. Bu nedenle de işe alım sırasında firma çalışanı yakını olmayacak şekilde bir alım yapılmaktadır. Bu süreçte en önemli konu yapılan analizlerin ve hazırlanan raporun firmanın gelişimine katkıda bulunmasıdır. Çok iyi bir gözlem yeteneğine sahipseniz gizli bir müşteri olarak rahatlıkla iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Gizli Müşteri Nedir

Gizli müşteri nedir sorusuna yanıt vermek gerekir ise yeni nesil işlerden biri olduğunu söylemek mümkündür. Bu işi yapabilmek için belirli sorumlulukları ve görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Gizli bir müşteri olarak çalışacak olan kişilerin genel olarak sorumlulukları ve görevleri şu şekildedir:

 • Gerçek bir müşteri gibi davranmak ve çalıştığı firmadan hizmet almak,
 • İşverenin özel alışveriş talimatlarını mutlaka takip etmek,
 • Gereken durumlarda aynı firmanın farklı şubelerine de ziyaretlerde bulunmak,
 • Şirket personelleri ya da belirli ürünler hakkında diğer müşterilere de sorular sormak,
 • Mağazaları gezmek, firmanın gizli bir müşteri için belirlenen ürünlerini satın almak,
 • Gereken tüm görevleri tamamladıktan sonra herhangi bir ürünü almak için kendi parasını ya da kartlarını kullanmak,
 • Faturaları saklayarak işverene bunları teslim etmek,
 • Şirketlere verilecek olan raporları hazırlamak,
 • Bütçeyi aşmamak için dikkatli bir harcama yapmak,
 • Rapor yazmak için alışveriş deneyimleri sırasında notlar almak

Gibi birçok sorumlulukları bulunmaktadır. Şirketler gizli olan müşteri tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda firmanın zayıf yönlerini daha iyi bir şekilde görebilme imkanı bulurlar. İşletmelerin gelişmesi ve her anlamda müşteri memnuniyetlerini yükseltebilmeleri için bu hizmetlere büyük bir gereksinimleri vardır. Bu alanda kişiler yeteneklerine güvendikleri taktirde gizli bir müşteri olmak için başvurularını yapabilirler.

Gizli Müşteri Olmak

Gizli müşteri olmak konusunda belirli noktalarda firmalardan bilgi almanız gerekir. Hatta firmalar bu alanda sizleri kısa bir eğitime de alabilir. Bu süreçte sizlere verilen çeşitli eğitimlerle şu becerileri kazanırsınız:

 • Mağazada bulunan satış danışmanlarına gereksinimlerinizi doğru bir şekilde anlatabilmek,
 • Denetimsiz olarak bağımsız bir çalışma becerisi gösterebilmek,
 • Müşteri ilişkileri kurmayı öğrenmek ve rapor hazırlamayı bilmek,
 • Hem yazılı hem de sözlü olarak nasıl rapor hazırlandığı hakkında bilgi edinmek,
 • Nesnel bir şekilde rapor yazabilmek,
 • Alışveriş sırasında not alma becerisine sahip olabilmek,
 • Analitik düşünce yapısını daha da iyi geliştirebilmek
 • Verilen hizmetlerin müşteri hizmet kalitesini denetleyebilecek düzeyde dikkat odaklı bir şekilde çalışabilmek

Bu becerileri kazandıktan sonra firmalar tarafından belirlenen şubelere, mağazalara ya da restoranlara gönderilirsiniz. Bu süreçte sizlere verilen limitin dışına çıkmamaya ve firma yönetimi tarafından belirlenen ürünlere odaklı olarak çalışmaya büyük bir önem göstermeniz gerekir.

Gizli Müşteri Başvuru

Gizli müşteri başvuru sürecinde kişiler bu alanda ilan yayınlayan firmaları tercih edebilirler. Genelde kariyer ve iş bulma siteleri üzerinden başvurulara ulaşmanız mümkün olmaktadır. Gizli bir müşteri olarak firmalara bu alanda hizmet vermek için resmi olarak bir eğitim almış olmanız gerekmiyor. Aynı zamanda bu alanda bir diploma zorunluluğu da bulunmamaktadır. Ancak işletmelerin ve firmaların sizlere verecekleri eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Firmalar kendi gizli müşterilerine belirli konularda bilgi sağlar. Bu bilgiler doğrultusunda da bu kişilerin hizmet vermesini bekler. Gizli müşteriyi olma başvuru sürecinde firmaların hangi alanda faaliyet gösterdiğini mutlaka bilmeniz gerekir. Böylece çok daha iyi bir analiz yapabilme imkanı bulabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Rent A Car Açmak

Gizli Müşteri İş İlanları

Gizli müşteri iş ilanları ile kolaylıkla bu alanda hizmet almak isteyen firmalara ulaşabilirsiniz. Kariyer siteleri üzerinden yayınlanan ilanlara başvuru yapmak kolaylıkla iyi bir firmanın gizli müşterisi olmanızı sağlayacaktır.

Bu alanda hizmet vermek oldukça geniş bir yelpazede değerlendirilebilir. Örneğin eve ürün siparişi vererek de gizli bir müşteri olabilirsiniz. Bunun yanında mağazayı ya da firmayı ziyaret etmek de gizli müşteri olmak için farklı bir yoldur. Bu alanda hizmet vermek istiyorsanız firmaların ilanlarına başvurularınızı yapabilirsiniz.

Gizli Müşteri Nasıl Olunur

Gerçek müşteri gibi davranarak birtakım gözlemleri yapmak ve bunun karşılığında belirli ücretleri almak isteyenlerin Gizli Müşteri Nasıl Olunur? Sorusuna yanıt buldukları yazımızda nelere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladık.

 • Herhangi bir resmi eğitime tabi olunmasına yönelik zorunluluğun yer almadığını da belirtebiliriz.
 • Genel itibariyle bakıldığında firmaların ajanslardan bu yönde taleplerde bulunduğu görülmektedir. Verilen iş ilanlarına yapılan başvuruların incelenmesi neticesinde uygun görülen kişiler gizil müşteri olabilmektedir.
 • Kişilerde aranan özellikleri dikkatle incelediğinizde bu şartlara uygun olup olmadığınıza karar verebilirsiniz.

Böylece çalışma şansını elde edebilmeniz için nelere bakıldığına dair fikriniz olacaktır. Firmalarda, restoranlarda, mağazalarda ve buna benzer ticari alanlarda tüm iyileştirmelerin yapılması için ihtiyaç duyulan gözlem raporlarının hazırlanmasında titizlikle davranılması gerekmektedir.

Neden gizil müşterilere ihtiyaç duyulduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Müşteri memnuniyetini önemseyen ve ön planda tutmaya çalışan firmalar talepleri yerine getirebilmek ve şikayetlerin sebeplerini araştırabilmek için bu yöntemlere başvurabilmektedir. Mağaza çalışanlarının gizli bir şekilde denetlenmesi ve davranışlarının gözlenmesi için de gerek duyulan Gizli Müşteri Nasıl Olunur? Kimler bu mesleği yapabilir? Gibi sorulara yanıt verilmektedir.

Bu işte profesyonel hale gelmek isteyenlerin mutlaka sır saklıyor olması, anlık gerçekleşen olaylara karşı sakin kalabilmesi ve iletişim konusunda yatkınlığının yüksek olması gerekmektedir. Hem çalışanların, hem de müşterilerin denetlenmesinde gereksinim duyulan ve patronların bilgisiyle gerçekleşen bu uygulamalarda görev almak isteyenlerin bu tür yetkinliklere sahip olmalarına özen gösterilmektedir.

 

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku