İbandan Şube Kodu Bulma Nasıl Gerçekleşir?

İbandan şube kodu bulma işlemi düşünüldüğünden çok daha kolay ve zahmetsiz bir işlemdir. Öncelikle bunun zor bir eylem olduğunu direkt olarak kafanızdan çıkartmanızda kesinlikle fayda vardır. İban ile şube kodu öğrenme aşağıda başlıklar olarak belirtmiş olduğumuz rehber niteliği taşıyan yazımız içerisinde görebilir, aklınızdaki tüm sorulara cevap alabilirsiniz.

0 3.209

İbandan şube kodu bulma, iban sorgulama iban Banka sorgulama aslında bu iki tanımda da iban’dan şube kodu bulmak için yapılan işlemlerle birebir aynıdır. Para transferi işlemlerinin eksiksiz bir şekilde gerçekleşebilmesi için iban numarasını bilmek gereklidir. Bazı durumlarda iban numarası tek başına yeterli olmamaktadır. Para transferinin kolaylıkla gerçekleşebilmesi için aynı anda hesap numarası ve şube koduna ihtiyaç duyarız. Şimdi gelelim İbandan şube kodu bulma nasıl gerçekleşiyor yazımızı başlıklar hâlinde incelemeye.

İbandan Şube Kodu Bulma

Siz de bankanızı aramadan iban şube kodu nerede yazıyor ve bu bilgiyi bankayı aramak zorunda kalmadan nasıl öğrenirim diyorsanız yazımızı okumaya devem edebilirsiniz. İbandan şube kodu bulma konusunda sizi bilgilendireceğimizi düşüneceğimiz bir yazı hazırladık. İban numaranızdan şube kodunu bulabilmeniz için banka kartınızda yazan iban numaranıza ulaşmanız yeterli olacaktır. İban numaranızdan şube kodu ve o iban numarasının ait olduğu banka bilgilerini kolaylıkla görebilmeniz mümkündür.

İban Numarası

İban müşterinin kendi hesap numarasıdır. 20210 yılından beri ülkemizde kullanılmaktadır. Her ülkeye göre uzunluğu farklı olabilmektedir. Ülkemizde kullanılmakta olan iban numarası 26 haneden oluşmaktadır. Para transferlerinde kullanılmaktadır. Para transferlerinde kullanılan İban numarası para transferi esnasında yaşanan gecikme ve hatalar minumuma iner.

Şimdi gelelim bir diğer başlığımız olan ibandan şube kodu bulma yazımızın alt başlığına.

İban Şube Kodu

İbandan şube kodu bulma gerçi bilen için oldukça kolay bir işlem. Bilmeyen içinde aşağıda vermiş olduğumuz bu rakamsal örnek sayesinde iban numarası üzerinden hesap numarası, banka kodu ve şube kodu arasındaki ayrımı n nasıl yapıldığını daha iyi kavrayabileceksiniz. İbandan şube kodu bulma olarak ta bilinen bu rakamsal örnek sayesinde artık İbandan şube kodunu bulmak için internette boş yere zaman harcamanıza da gerek kalmayacak.

Ayrıca şube kodunu bulmak için izlenilecek bir diğer yol ise, şube kodunu öğrenebilmek için mobil bankacılık uygulamasından yararlanmak olacaktır. Mobil bankacılığa telefonunuz üzerinden giriş yaptığınız hesaplar bölümünden seçmiş olduğunuz hesaba ait olan şube kodunu hemen öğrenebilirsiniz.

Şube Kodu Bulma

Yazımıza devam etmeden önce şube kodunun ne olduğu bilgisi ile ilgili kısa bir özet geçmek istedik. Şube kodu banka hesabınızın bağlı olduğu şube koduna ait bilgiyi içerir. Yani hesap açtığınız kartın bağlı bulunduğu banka şubesidir. Para transferi işlemleri esnasında karşı tarafa para gönderirken sizden mutlaka şube kodu bilgisi istenecektir. Şube kodu olmaması ya da eksik yazılmış olması halinde para şubeye ulaşmayabilir. Buda ekstra bir işlem ve zaman kaybına yol açabilir.

Iban Numarası Öğrenme

İbandan şube kodu bulma ve İban numarasını öğrenmek için en kolay yol müşterinin hizmet almış olduğu bankanın müşteri hizmetlerine bağlanarak, mobil bankacılık uygulaması ya da internet bankacılığını kullanarak Iban numarası saniyeler bile geçmeden öğrenilebilmektedir

İbanın Sağladığı Kolaylıklar

  • Para transferlerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesinde kolaylıkla sağlar.
  • İban numarasının içeriğindeki kodlar ve sayılar sayesinde geçerliliği kolaylıkla sorgulanabilinir.
  • Para transferleri esnasında kullanılan iban bankalar ve kurumların hatalı işlem yapılmasını önlenmiş olur.
  • Kurum ve bankalar arasındaki işlemleri hızlandırdığından zaman ve maliyet kaybını minimuma indirir.
  • Para transferlerinde paranın şubeye gönderilmesi ve hesaba geçmesini hızlandır.

İbanda Hesap No ve Şube Kodu

 İbanda hesap no ve şube kodu kolaylıkla bulunması mümkündür. İban numarası farklı birçok sayının bir araya toplanmış yani sayıların bir nevi gururlandırılmış halidir. İban numaralarının her biri ayrı bir sayı gurubunu temsil etmektedir. İban numarasını bilmeniz halinde şube kodunu çok kolay bir şekilde öğrenmek mümkündür. Bunun dışında hizmet almış olduğunuz bankanın mobil uygulaması ya da internet bankacığı aracılığıyla da şube kodunu kolaylıkla öğrenebilmektesiniz

Ayrıca ilgili bankanın müşteri temsilcisine telefonla bağlanmanız halinde ibanda hesap numarası ve şube kodu hakkında sizi bilgilendirecektir. İban numaranız elinizde mevcutsa, 26 haneden oluşan bu numara ile şube kodunuzu da çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. 26 hanelik bu İban numarasının son 16 sayısı sizin kendi hesap numaranızdır. Bunun 16 hanesinin İlk 4 hanesi sizin banka şube kodunuzdur.

Kolay anlaşılması için bunu rakamsal bir örnekle özetlemek gerekirse;

  • → TR56 222 2200 0022 2222 2222 22 ← Örnekte görüldüğü üzere Bu İban numarasında gördüğünüz 0’lı rakamlar sizin şube kodunuzdur.

Bu kolay örnek ile İbanda hesap no ve şube kodu bulmak kodu bulmak çok daha kolay ve anlaşılır olacaktır. Elinizde İban numaranız mevcutsa hesap numarası ve şube kodu bulmanız, gerekirse bu gösterdiğimiz örnekle bu bilgiye hemen ulaşabilirsiniz. Tüm mobil bankacılık uygulamalarının hesaplar bölümünde banka hesap numarası ve şube kodu yer almaktadır. Bazı durumlarda bankalar tarafından şube kodu doğrudan doğruya gösterilmeyebilir. Bazen de bankalar size sadece size iban numaranızı da iletebilmektedir. Böyle bir gibi durumlarda iban numarası üzerinden şube kodunu hemen bulabilirsiniz.

İbandan Şube Kodu Nasıl Bulunur

Şube kodunun ne olduğunu ve ne işe yaradığını sizler için paylaştık. İbandan şube kodu nasıl bulunur? Sorusuna yanıt bulmanızı sağlayarak, tüm merak ettiğiniz konuların açığa kavuşmasına olanak veriyoruz. Buna göre sizler de hesabınızın hangi şubeye ait olduğuna dair bilgileri gösteren bu koda ulaşmanızın ve transferleri nasıl güvenle gerçekleştirmenizin yöntemlerini öğrenebileceksiniz. Mobil bankacılık kullananların ya da internet bankacılığı aracılığıyla havale veya EFT işlemlerini gerçekleştireceklerin şube kodunu mutlaka seçmeleri gerekmektedir. İşte bu aşamada önemli olan şube kodunu bulma yöntemlerine ve ibandan şube kodunu bulma işlemlerine göz atabileceksiniz.

İbandan şube kodu nasıl bulunur? Sorusunun yanıtını saniyeler içerisinde alabileceksiniz. Birçok farklı kodun bir araya gelmesiyle oluşan ibandan şube kodunu ayırmayı keşfedebileceksiniz. İnternet üzerinden bankacılık hizmetlerini alarak ya da mobilden bankanızın uygulamasına giriş yaparak daha pratik şekilde öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca çağrı merkezleri ya da müşteri hizmetleri de bu yöndeki sorularınıza yanıt verecektir.

Toplamda 26 haneden oluşan ibanın son 16 sayısı hesap numarasını içermektedir. İlk 4 haneyi incelediğinizde ise şube kodunuz ortaya çıkacaktır. Elinizde iban bilgisinin yer alması halinde kısa sürede şube kodunu bulmanızı sağlayacak bu yönden faydalanabilirsiniz.

TR66 6666 66 00 0066 6666 6666 66 şeklinde örnek vermek gerekirse, 0 olan tüm hanelerin şube kodunu göstereceğini vurgulayabiliriz.Aynı zamanda bankaların bu ayrımları yapabilmeniz için oluşturdukları servislerden faydalanabileceğinizin altını çizmekteyiz.

Tavsiye Bağlantı: KDV Hesaplama

İban Numarasından Şube Kodu ve Hesap Numarası

İban numarasında şube kodu ve hesap numarası öğrenme işlemiyle hemen şube kod ve hesap numaranıza ulaşabilirsiniz. İban numarası ile şube kodu öğrenme işlemleri ile hesabınıza ait iban numaranızı kolaylıkla bulabilirsiniz. Size anlatacağımız bu kolay metotları kullanarak, müşteri numarası, hesap numarası ve banka kodu ile ilgili bilgileri iban numaranızla anında bulabilirsiniz. Şube kodu, para transferi işlemleri esnasında birçok banka tarafından talep edilen en önemli bilgilerdir.

İban numarası para transferi, sırasında işlemin doğru ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesi için kullanılmaktadır. İban numaraları kişiye özeldir. Ayrıca farklı banka hesaplarının her biri için ayrı bir İban numarası ve kod tanımlanmaktadır. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı ile para transferi esnasında havale ya da EFT işlemi yapacaksa parayı sizin hesabınıza gönderecek olan kişi şube kodu ile para göndermelidir. Böylelikle hesabınıza gönderilen parayı komisyon kesintisi olmadan çekebilirsiniz.

İbandan şube kodu bulma yazımız ile ilgili aklınıza takılan veya bu yazımıza ilave etmek istediğiniz ekstra bir bilgi varsa yorumlayabilir ve en geç bir iş günü içerisinde yorumunuzu onaylı görebilirsiniz.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku