Kanada İşçi Alımı Başvuru Şartları Nelerdir? Hangi Meslekler?

Refah seviyesi yüksek olan ve insanların çok mutlu olduğu ülkelerin başında gelen Kanada'da nasıl çalışabilirim sorusu aklınıza takılıyor mu? Kanada işçi alımı başvuru şartları ve Kanada hangi mesleklerle işçi alımı gerçekleştiriyor bunları detaylı öğrenmiş olacağız.

0 454

Kanada işçi alımı yaparken sizlerden tam olarak neler istiyor ve hangi şartlarda/koşullarda olmanızı talep ediyor yazımız içerisinde görelim. Dünyada dış ülkelerden en çok işçi ve personel alımı yapan ülkeler arasında yer alan Kanada, aynı zamanda yurtdışında çalışmak isteyen kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilen ülkelerden bir tanesidir.

Kanada işçi alımı kapsamında istihdam edilecek olan personel, en çok vasıfsız işçi kadrolarına yapılmaktadır. Hem kalifiye hem de vasıfsız personel alım başvuruları büyükelçiliğe yapılırken, biz de fikirmatik.com ailesi olarak bu yazımızın içeriğinde Kanada işçi alımı sürecine dair ayrıntılı bilgilere yer verdik.

Kanada İşçi Alımı 2023

Kanada İstatistik Ajansı’nın yayınladığı veriler neticesinde, Kanada’da en çok sağlık, restoran, konaklama ve inşaat sektörlerinde işçi açığı bulunmaktadır. Bu sebeple bu alanlara geçici olarak yabancı işçi istihdamı sağlanmaktadır.

Kanada işçi alımı ilanlarına, Kanada İstihdam Servisine ait bir resmi internet sitesi olan Job Bank üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Job Bank yabancı işçiler için yeni bir iş sağlama, iş değişimi ve yararlı bilgiler sunma gibi hizmetler veren bir sitedir. Ülkede bulunan işverenlerin, yabancı işçi alımı yapmadan önce işgücü piyasası etki değerlendirmesi belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra Job Bank üzerinden personel alımı için ilan verebilirler.

Job Bank ilanlarında; maaş, meslek dalı, geçici işçi, deneyim ve eyalet gibi başlıklar filtrelenebilmektedir. Kanada’da henüz bir çalışma izni olmayan kişiler ise çalışma izninin şart konulmadığı iş ilanlarına başvuru yapabilmektedir. Yine Kanada’da iş arayanlar, aynı anda birkaç işe birden başvuru yapabilmektedir.

Kanada İşçi Alımı Başvurusu

Kanada işçi alımı başvurusu yapabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde listeleyebiliriz:

 1. Başvuru yapmadan önce Kanada’da bulunan bir işverenden iş teklifinin alınması gereklidir.
 2. Kanada’daki iş verenin, istihdam ve sosyal kalkınma işgücü piyasası etki değerlendirmesi (ESDC) alabilmek amacıyla başvuru yapması gereklidir.
 3. Söz konusu ESDC işveren ile ilgili yabancı bir personel işe alıp alamayacağına karar veren bir sistemdir.
 4. Kanada işçi alımı sürecinde çalışma izni süreleri dolan işçilerin, ülkeden ayrılıp kendi vatanlarına geri dönmek niyetinde olduklarını kanıtlamaları gereklidir.
 5. Başvuru yapacak olan işçilerin çalışma izinlerinin, spesifik bir işveren mi yoksa herhangi bir işveren için mi geçerli olup olmadığını kanıtlamaları ve bu duruma göre çalışma izni şartlarına uyması gereklidir.
 6. İşçilerin yasaklanmış olan bir iş alanında faaliyet göstermekte olan herhangi bir işveren için çalışmayacaklarını kanıtlamaları gereklidir.

Kanada’da Çalışmak İstiyorum

Kanada’da çalışmak istiyorum fikrine sahip olan işçilerin, Kanada’nın en çok personel alımı yaptığı eyaletler hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu eyaletler ile ilgili detaylar şu şekildedir:

Alberta, Britanya Kolumbiyası ve Ontario eyaletleri, en çok Kanada işçi alımının yapıldığı eyaletlerdir. Alberta eyaletinde, Alberta Express Entry programı vasıtasıyla işçi alımı sağlanmaktadır. Ontario Human Capital Priorities, Ontario Express Entry Skilled Trades ve French-Speaking Skilled Worker adlı programlar Ontario eyaletindeki işçi alımlarını sağlamaktadır. British Columbia International Post-Graduate eyalet programı ise Britanya Kolumbiyası’ndaki işçi alımlarını yapmaktadır.

Bu alanda değinilmesi gereken bir başka önemli bilgi ise Kanada’da çalışmak isteyenlerin, Kanada çalışma vizesine sahip olmaları gerektiğidir. Bu izin için Göçmen Müdürlüklerine müracaat edilmelidir. Yapılan mülakatlarda çalışma süreleri, geri dönüş bilgileri ve başvuru yapılmak istenen işveren hakkındaki belgelerin önceden tamamlanıp teslim edilmesi gereklidir.

Kanada’da İşçi Hakları Nasıldır

Kanada’ya işçi olarak gitmek isteyen bireylerin, oradaki işçi hakları konusunda bir ön bilgi edinmeleri çalıştıkları süre boyunca işlerine yarayacaktır.

Kanada İş Kanunu (Canada Labour Code) ve Kanada İnsan Hakları Kanunu (The Canadian Human Rights Act) ile korunan Kanada işçi hakları, ülkedeki çalışanları işyerinde yaşayabilecekleri herhangi bir ayrımcılığa karşı korumaktadır. Bu koruma kapsamında, Kanada İş Kanunu içerisinde düzenlenen işçilerin maaş ödemeleri, çalışma saatleri, özel izinleri ve yıllık izinleri hususundaki işçi hakları federal standartlar çerçevesinde koruma altına alınmaktadır.

Kanadaya İşçi Nasıl Gidebilirim

Kanada işçi alımı yapan firmalarda iş sahibi olabilmek için ilk olarak Kanada’dan iş teklifi alınmalıdır. Teklif alındıktan sonra Türkiye’de bulunan aracı kurum ofisleri vasıtasıyla çalışma iznine başvuruda bulunulmalıdır.

Kanada’ya işçi olarak gidilebilmenin bir diğer yolu, Kanada federal nitelikli işçi programlarıdır. Bu programlar; Atlantik Göçmenlik Programı ve Eyalet Aday Programlarından oluşmaktadır.

Kanada’ya işçi olarak gitmek isteyen kişilerin yararlanabileceği bu ekonomik programların merkezinde, nitelikli iş teklifi alınmış olması yer almaktadır.

Kanada’ya işçi olarak gitmek için denklik işlemleri yaptırılması gerekmektedir. Adaylar, Kanada’da sertifika ya da lisans gerektiren bir işte çalışacak ise Kanada’ya gitmeden evvel bu işlemleri yaptırmalıdır. Ayrıca ilgili mesleğin lisans durumu eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Bununla alakalı bilgilere ise Kanada İstihdam Servisine ait olan web sitesi adresinden ulaşım sağlanabilmektedir.

Kanada İşçi Alımı Hangi Meslekler

Kanada işçi alımı dahilinde en çok personel alımı yapılan meslekler şu şekilde maddelendirilebilir:

 • Kilit müşteri yöneticisi,
 • Pazarlama müdürü,
 • Tır şoförü,
 • Yazılım geliştiricisi,
 • Müşteri hizmetleri temsilcisi,
 • Kayıtlı hemşireler,
 • Muhasebeci,
 • Kaynakçı,
 • Mühendis,
 • Elektrikçi,
 • Muhasebe memuru,
 • Bulut mimarı ve Bilgi teknolojisi,
 • Makine mühendisi,
 • İnsan kaynakları müdürü,
 • Bilgi teknolojileri proje yöneticisi,
 • Vasıfsız İşçi.

Bu meslek alanlarından herhangi birinde görev yapan işçi adayları, bu pozisyonlara müracaatta bulunabilirler.

Kanada İşçi Alımı Başvuru Formu Nedir?

Bu form, Kanada’da bulunan işverenlerin firmalarına yabancı işçi alımı yapabilmeleri için istihdam ve sosyal kalkınma Kanada’ya (ESDC) başvuru yaparak teslim ettikleri formlardan oluşmaktadır. İşverenin kabul edilen pozisyon açığı için kendisine bir LMIA raporu verilmektedir. Bu rapor, Kanada işçi alımı müracaatı yapmak isteyen işverenlerin edinmiş olduğu bir onay belgesidir.

LMIA raporunun olumlu sonuçlanması demek, herhangi bir iş pozisyonunu dolduracak daimi bir ikametgah sahibi ya da Kanada vatandaşının olmaması anlamına gelmektedir. Bu nedenle bu rapor ile bir işveren, yabancı uyruklu kişileri işe almak için olanak bulmuş olur. LMIA raporunun negatif olarak sonuçlanması ise, bir iş pozisyonunun daimi ikametgah sahibi ya da Kanada vatandaşı tarafından doldurulur olduğu anlamına gelmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Finlandiya İşçi Alımı

Kanada’ya İşçi Gönderen Şirketler Hangileridir?

Kanada’ya işçi gönderen şirketler hakkında bilgi sahibi olmak, doğrudan iletişime geçebilmek için önemlidir. Yabancı işçileri Kanada’ya gönderip orada istihdam edilmelerini sağlayan Kanada işçi alımı şirketleri şu şekildedir:

Goldbeck Recruiting Şirketi

Profesyonellik gerektiren çok zorlu iş pozisyonlarının doldurulmasına yardımcı olan bir şirkettir.

Work Global Canada Inc Şirketi

Kanadalı işverenler için çeşitli insan kaynakları programları sunan bu şirket, hem yabancı hem de yerel vasıflı işçi alımı ve seçimi hizmetlerinde uzmanlaşmış olan bir şirkettir.

Hays Recruitment Agency Calgary Şirketi

Sözleşmeli, geçici ve kalıcı iş pozisyonları için önde gelen uzman şirketlerden bir tanesidir.

Canadian Staffing Consultants Ltd Şirketi

En küçük hem de büyük şirketlere muhasebeci ve web geliştirici gibi yüksek vasfa sahip personel alımı sağlayan bir şirkettir.

Global Hire Immigration and Placement Services Şirketi

Ülkedeki işverenler için yerel, ulusal ve uluslararası Kanada işçi alımı alanında lisanslı ve uzmanlaşmış olan işçi bulma şirketidir.

Renard International Hospitality Search Consultants Şirketi

Konaklama sektöründeki iş pozisyonları için dünya çapında bir yönetici işe alımı sağlayan şirkettir

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku