Kredi Kartına Fazla Para Yatırma İşlemi Öncesi ve Sonrası

Kredi kartına fazla para yatırma işleminde bulundum ve ne yapacağımı bilmiyorum gibi bir sorunuzdan ziyâde, ben kredi kartıma fazla para yatırmak istiyorum herhangi bir sakıncası var mı gibi aklınıza gelebilecek tüm soruları başlıklar hâline getirdik. Aynı zamanda kredi kartına yatırdığınız fazla parayı nasıl geri çekebilirsiniz bunu da siz değerli okurlarımız için detaylandırdık.

0 2.245

Kredi kartına fazla para yatırma zaman zaman herkesin başına gelebilir. İlk defa yanlışlıkla kredi kartına fazla ödeme yapanlar paraları ile ilgili endişe duymaktadır. Yatırdıkları fazla paranın ellerinden tamamen gittiğini düşünen kullanıcılar bunun için üzülmektedir. Oysa ki, fazla yatırılan para kredi kartı hesabında kullanılmak üzere bekletilmektedir. Bu para 10 yıl süresince kullanılmadığında zaman aşımına uğrayarak hesaptan silinmektedir. Bunun için 10 yıl geçmeden kredi kartındaki fazla paranın harcanması ya da iade alınması gerekmektedir.

Kredi kartına yatırılan fazla paranın miktarına ve kredi kartı kullanımına bağlı olarak değerlendirmesi yapılmalıdır. Eğer sürekli kredi kartınızı kullanıyorsanız fazladan parayı hesapta bırakabilirsiniz. Yoğun olarak kredi kartı kullanmıyor ya da yatırdığınız fazla paraya ihtiyacınız varsa geri iade talep edebilirsiniz. Yazımızın devamında karta fazladan para eklenmesi durumunda neler yapılabilir, neler olur ve nasıl para iadesi yapılır sorularının cevaplarını vereceğiz. Merak ediyorsanız ya da sizde bu durumu yaşıyorsanız, buyurun birlikte incelemeye geçelim…

Kredi Kartına Fazla Para Yatırma

İki farklı şekilde kredi kartına fazla para yatırma mümkündür. Bunlardan birincisi aylık ödenmesi gereken miktardan fazla yapılan ödemedir. Kredi kartlarına taksit ile yapılan alışverişlerin ücretleri her ay belirli dönemlerde tek seferde kesilmektedir. Kesilen bu hesaptan sonra 10 gün içinde kredi kartına ödeme yapılması gerekmektedir. Aylık borç ödemesi sırasında bazen kredin kartına daha fazla para yatırılmaktadır. Bu durumda paranın durumuna göre hareket edilmelidir.

Eğer az bir miktar fazla para yatırdıysanız ve bu sizi ekonomik olarak zorlamayacaksa parayı kartta bırakabilirsiniz. Böyle yaptığınızda bir sonraki ödeme döneminde ilk olarak kartta kalan para çekilir. Eğer bu para yeterli ise başka ödeme yapmanıza gerek yoktur. Ancak para yeterli değilse aylık ödemeniz gereken ücretin üzerine ek ödeme yapmanız gerekir. Fazla ödeme yaptığınız paraya ihtiyacınız var ise kartta bırakmadan iade talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Ne Olur

Karta yapılan fazla ödemeler kayıt altında bulunmaktadır. Bu sebeple zaman aşımı dışında kayıp olmaz. Kredi kartına fazla para yatırma halinde bu paralar karta geçer. Eğer kartın aylık ödemesi mevcut ise bir sonraki ay ödeme zamanı geldiğinde bu paradan çekim yapılmaktadır. Ödeme zamanı gelene kadar nakit ödemelerde de istenirse bu fazla para kullanılmaktadır. Kartın normalde aylık taksit ödemesi yok ise fazla para kartta durur. Yaptığınız alışverişler için nakit kullanmak yerine banka kartı gibi kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Tek çekimlik ödemelerde de yatırılan fazla para bitene kadar kredi kartı kullanabilirsiniz.

Kredi kartına fazla para yatırma durumda paranın 10 yıl içinde harcanması gerekmektedir. 10 yıl sürede hiç harcama yapılmayan paralar bankaya kalmaktadır. Bu sebeple eğer harcamayacaksanız yaptığınız fazla ödemeyi banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Kredi Kartına Fazla Para Yatırma Geri Alma

Kartına fazladan para yatıranların en çok merak ettiği sorulardan birisi, paranın geri iade edilip edilmeyeceğidir. Kredi kartına fazla para yatırma durumunda kişi bankadan geri iade talep edebilir. Üstelik bu işlemler için evden bile çıkmaya gerek yoktur. Sadece bir telefon ile bankaya ulaşmak yeterlidir. Ulaşım için her bankanın özel müşteri hizmetleri hattı bulunmaktadır. Bu hatlardan arama yaparak müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz. Kişi görüşmelerinde ne istediğini açık bir şekilde anlatmalıdır. Ardından bankanın yönlendirmesi ile kredi kartındaki fazla paranın aynı bankaya yer alan vadesiz hesaba geçişi sağlanmaktadır.

Kredi Kartına Limitinden Fazla Para Yatırma

İkinci olarak kredi kartına fazla para yatırma kart limitini aşacak şekilde olan yanlışlıklardır. Bu yanlışlıklarda da yine paranız kredi kartında hazır olarak beklemektedir. Yapacağınız alışverişlerde ya da kartın aylık ödemesi geldiğinde fazla paradan ödeme yapabilirsiniz. Eğer parayı geri almak isterseniz de banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Bazense kredi kartı kullanıcıları bilerek kredi kartına fazla para yatırma yapmaktadır. Genel olarak kart kullanıcıları kart limitini aşan ürünler için kredi kartına limitinden fazla para yatırmaktadır. Fazla para yatırmak ya da kredi kartında fazla para olması o anlık kredi limitini yükseltmez. Dolayısı ile yatırılan para ne kadar olursa olsun kişi sadece limit kadar alışveriş yapabilir. Bu durumda satın alınmak istenen ürünü taksit seçenekleri ile almak mümkündür.

Kredi Kartındaki Fazla Parayı Hesaba Aktarma

Kredi kartına fazla para yatırma iptali için banka hesabına aktarma talep edebilirsiniz. Bunun için kredi kartınızın bağlı olduğu bankayı telefon ile aramanız gerekir. Telefonda talebinizi anlattıktan sonra bir vadesiz hesaba aktarım işlemini başlatabilirsiniz. Bunun için her hangi bir bankanın hesabını kullanabilirsiniz. Ancak kredi kartının bağlı olduğu bankalara ait hesaplara daha hızlı para aktarma olacağını unutmayın.

Kredi kartına fazla para yatırma para iadesinde işlem genelde bir iş günü içinde gerçekleşmektedir. Talebi verdiğiniz günün ertesi resmi tatil ise tatil bitimindeki ilk gün paranız hesaba yatmış olacaktır. Paranın hesaba yatıp yatmadığını hesap hareketlerinden takip edebilirsiniz. İki gün içinde yapılmayan ödemeler için yeniden bankayı arayıp bilgi alabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Kredi Erken Kapatma

Kredi Kartına Fazla Para Yatırma ile İlgili Bilinen Yanlışlar

Hemen hemen her konuda olduğu gibi kredi kartına fazla para yatırma ile ilgili de bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Bu yanlışlardan birincisi kredi kartına fazla para yatırarak kredi notunun yükseleceği bilgisidir. Bu bilgi tamamen yanlış bir bilgidir. Kredi notu ile kredi kartına yatırılan paranın hiç bir alakası bulunmamaktadır. Kredi notu her hangi bir bankadan kredi çekmek istenince bakılan bir değerdir. Bu değer kredi kartının zamanında ödenmesi, kredilerin zamanında ödenmesi ya da tam tersi ödenmemeleri halinde değişmektedir. Ancak kredi kartına fazla para yatırma ile değişmemektedir.

Konu hakkında bilinen bir diğer yanlış bilgi de yatırılan fazla paranın artık kullanılamayacağı bilgisidir. Özellikle ilk defa böyle bir hata yapan kullanıcılar konu ile ilgili endişe duymaktadır. Oysa ki yatak para hesapta kullanılmak üzere beklemektedir.

Kredi kartına limitinden yüksek para eklediğimde kart içindeki para kadar alışveriş yapabilirim, düşüncesi de yanlıştır. Kredi kartlarında bir aylık harcama limiti bulunmaktadır. Bu limitten daha fazla para yükseniz bile fazlasını harcayamazsınız. Ancak alacağınız ürünü taksitlere böldürerek aylık ödeme ile satın alabilirsiniz.

Kredi kartı limitinden daha fazlasını yatırarak kart limitini yükseltebilirim… Bu düşünce ise yarı yarıya doğru sayılabilir. Bankalardan kart limitini yükseltme talebinde bulunduğunuzda hesap hareketleri incelenmektedir. Düzenli ödeme yapan müşterilerin limitleri yükselmektedir. Ayrıca kart limitinden daha fazlasını yükleyerek ödeme gücünüzü bankalara göstermiş olursunuz. Bu da limitin yükseltilmesinde olumlu bir etki bırakacaktır.

Karta yatan fazla para ömür boyu kartta kalır, düşüncesi de yanlıştır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu paralar sadece 10 yıl kartta durmaktadır. Bu süre içinde kullanılmaması zaman aşımına neden olur. Zaman aşımında kredi kartındaki paralar bankanın kendisine geçer.

Kredi kartına fazla para yatırma ile ilgili merak edilenler bu şekildedir. Yanlışlıkla fazla para yatırmamak için banka işlemlerinde acele edilmemesinde fayda vardır. Girilen bilgileri onaylamadan önce kişinin tekrar kontrol etmesi yanlış ödemeleri önleyecektir.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku