Market Açma Maliyeti Toplamda Ne Kadar Tutar?

Bir marketi satın almak yerine sıfırdan açmak istiyorum fakat market açma maliyeti ne kadar tutar ortalama hiçbir fikrim yok diyorsanız eğer bu rehber niteliği yazımız tam size göre. İçerisinde sadece market açmanın ortalama tutarını belirtmiyor, market sahibi olmak için nelere ihtiyacınız var bunları da öğrenmenize yardımcı olacaktır.

0 255

Market açma maliyeti ortalama ne kadar tutuyor ve açacak kişilerin cebinden ne kadar bir tutar çıkmasını sağlıyor. Market işlek bir noktada açılırsa oldukça iyi gelir getirecek bir iş koludur. Market açmak için iyi bir sermaye gerekiyor. Çünkü marketlerde Her çeşit gıda malzemesi ve bunun yanı sıra zincir marketlerde olduğu gibi fırsat ürünlerinin de satılması gerekiyor.

Müşteriye yok çekmek bu marketteki alışveriş yoğunluğu açısından istenmeyen bir durum olduğu için marketçi her türlü gıda ürününü marketinde barındırmalıdır. En kötü ihtimalle market sahibi müşteriye ürünün bittiğini yenisinin geleceğini söyleyerek o müşterinin bilinç altında o marketin ürün satmaya devam ettiği terkininde bulunmalıdır. Market açma maliyeti 200 bin lira gibi bir sermaye gerektiriyor. Bunun yanı sıra Market açmak için bankalardan alınacak ya da başka kaynaklardan sağlanacak sermaye ile ürün zenginliğinin oluşturulması gerekiyor.

Market Açmak

Market açmak herkesin yapabileceği bir iş gibi görünse de esasında öyle değildir. Marketçi kişinin konu komşuya veresiye ürünü vermesin parasını zamanında alamaması, fırsat ürünlerini takip etmesi her gün zam gören gıda ürünlerinin takip edilmesi müşterinin her zaman haklı olduğu prensibini içselleştirmesi gibi sorumlulukları üstlenmesi gerekiyor. Marketçi insanın müşterinin işlerini kolaylaştırmak için kendi kazancından feragat etmeyi göze alması gerekiyor. Marketçi insanın tatili olmaz.

Çünkü insanlar her gün market ürünlerine ihtiyaç duyuyorlar. İşte bu yüzden tek başına Market açılmaz. Ya bir ortakla ya da aile fertler ile bu yola girmekte yarar var. Yüzlerce farklı ürünün kimlerden satın alınacağı en uygun fiyatla nasıl alınacağı tamamıyla esnaf yeteneğine ve pazarlık gücüne bağlıdır. Bir market açacak kişi şunu iyi bilmelidir: Kar satışta değil alışta gizlidir. Maket açacak kişi, fırsatları sürekli kollamalı ve elinde daima sıcak para bulundurmalıdır. Kar marjını arttıracak olan şey ise nakit para ile fırsat ürünlerini kollamaktır.

Ürünlerin kaliteli olması müşteriyi memnun eder ancak rakip markette 100 liraya satılan bir ürünü yeni açılan bir marketin en çok 90 liraya satması ve müşteriyi toplaması gerekiyor. Günümüzde kredi kartına satışların yaygınlaşması nedeniyle eskisi gibi veresiye olayı kalmadı. Bu bir avantaj olabilir. Ancak kredi kartı olmayan insanlar yakın çevrenizle yaşıyorlarsa bunlara borç vermemek esnaflar için biraz utandırıcı olabiliyor. Genellikle insanlar kazançları düştüğü için market borçlarını ödemekte zorluk çekmeye başladılar. Bu da esnafı sıkıntıya sokuyor.

Eskiden zincir marketlerin Her çeşit ürünü satması ve bu ürünleri uygun fiyatlı satması insanlar için büyük bir avantaj oluşturuyordu. Ancak yeni bir döneme girdik ve bu büyük zincir marketler eskisi gibi ucuz ürün satmamaya başladılar. Zincir marketlerin cazibesi ve çekiciliği azaldı. Burada insanları; sermayesi olan ve sermayesini değerlendirmek isteyen girişimcileri market açmak düşüncesine itiyor. Sabırlı ve cesur her girişimci; iyi bir sermaye ile market açarak güzel para kazanabilir.

İş yorucu ve sürekli olduğundan sürekli ürün -stok takibi yapmalı; o gün için neyi çok satacağını hesap etmeli ve ürünü tedarik edebilmelidir. İyi bir marketçi; önündeki takvimi dikkatle takip etmelidir. Bayramlar, tatiller, özel günler peş peşe gelirler ve bunlara karşı her zaman hazırlıklı olmayı bilmelidir. Marketçi gözü pek ve biraz da acımasız olmalıdır. Kazancını her şeyin üstünde tutmalıdır. Şimdi gelelim market açma maliyeti ortalama ne kadar tutuyor bu başlığımıza geçmeye.

Market Açma Maliyeti

İşlek bir noktada Market açılacaksa, market açma maliyeti 200.000 lira gerektirecek ve bu sermaye sadece ürünlerin alınması için yeterli olacak. Bunun yanı sıra marketin raflarının dizaynı deposu içecek dolabı yoğurt süt gibi bozulabilir ürünler için ayrı bir dolap kola dolabı tavuk ve benzeri ürünler için dondurucu yazar kasa 1 adet bilgisayar kamera ve alarm sistemi Ortalama 100 bin lira market açılışı için gerekecektir.

Söz ettiğimiz bu Market işlek bir yerde günde 2.000 ila 5 bin lira arasında yüzde yirmi beş kar ile satış yapma potansiyelini yakalamalıdır. Bu ilk hedeftir. Kira ve işçilerin market masraflarının çıkarılması ve kara geçiş ilk 3 ayda olmalıdır. Marketin kira, elektrik ısınma soğutma masrafları işçi masrafları çırak masrafları vergiler muhasebe ücretleri internet telefon masrafları çıkarıldıktan sonra Toplamda 300 bin lira yatırılan bir marketin ortalama 2 yıl içinde bütün masrafları amorti etmesi ve kazanca geçmesi gerekiyor.

Başka bir ifade ile Ortalama bir market yılda 150.000 TL kazanç sağlamalıdır. Bu sadece ortalama bir market içindir. Bazı çok işlek yerlerde ayda 30-40-50 bin lira kira verilen yerlerde; masraflar gittikçe katlanmaya başlar. Böyle bir market için her gün en az 20 bin lira kar; ya da 200 bin lira ciro gerekiyor. Peki bu mümkün müdür? Market açma maliyeti kısa sürede amorti edilip, büyük kazançlar sağlamak kalabalık bir yerde merkezi bir ortamda mümkündür.

Market açma maliyeti ne kadar tutuyor bunu hesapladık ve şimdi geldik market açmak için gereken belgeler hangileridir, tam olarak bizlerden neler talep edilmektedir.

Market Açmak İçin Gerekenler

Market açacaklar öncelikle iyi bir nokta belirlemek zorundalar. Kör noktalar müşteriyi çekemez. Market açacak girişimci etraftaki insanların alım gücünü de dikkate almak durumundadır. Alım gücü olmayan ve kalabalık olmayan bir mahallede açılacak bir market zarardan başka bir şey getirmez. Kirası ne kadar düşük olursa olsun gelir getirmeyen bir market size zarar verir.

Öte yandan kirası ne kadar yüksek olursa olsun çok kalabalık ve alım gücü çok iyi olan bir kitleye hitap eden bir market için kira 1-2 günlük kazanca tekabül edecektir. Günümüzde Market açmak için gerekenler en az 75 metrekare alan marketin jeneratörü tuvaleti, lavabosu, işçiler için yemek alanı, dinlenme alanı marketin detaylı bir yerleşim krokisi planlanmalıdır. Market açmak için gereken belgeler de var. Bu durumda özetleyecek olursak market açmak için gerekenler arasında;

  • Başlamak için 200 bin lira sermaye
  • Market için işlek bir lokasyon
  • Girişimci ve rekabetçi bir ruh
  • Fırsat ürünleri için 200 bin lira sıcak nakit
  • Mümkünse aileden seçeceğiniz kalifiye elemanlar
  • İyi bir piyasa analizi
  • İyi bir rakip analizi
  • Ürünlerin toptan alımı için detaylı araştırma
  • Servis için araç

Market Açma Sonrası Yapılacaklar

Marketi açtıktan sonra KOSGEB kurumuna başvurarak; bazı masraflarınızı karşılaması için gerekli süreci başlatabilirsiniz. Siz bir girişimci olarak, geri ödemesiz hibeler ve çok düşük faizli kredileri KOBİ destekleri statüsünde alabilirsiniz. Günümüzde bu destekler 300 bin liraya kadar varabiliyor. KOSGEB işini büyüten kobilere ikinci üçüncü hibe paketlerini de sunuyor. İpin ucunu yakaladığınızda; demirbaş eşyalarınızın büyük bir bölümü için girişimci hibesi alabilirsiniz. KOSGEB kredileri için market açılışı sonrasında başvuru yapın.

Tavsiye Bağlantı: Seç Market Bayilik

Market Açmak İçin Gerekli Belgeler

Market açmak için gereken belgeler arasında nüfus cüzdanı, fotoğraf, tapu fotokopisi yapıyı kullanmaya dair izin kağıdı kira olarak oturulacaksa kira sözleşmesi, vergi dairesinden alınacak vergi levhası, esnaf odasına ya da Ticaret Odasına kayıt belgesi, SGK Bağ-kur kaydı, işyerine ait olan kartlı sayaç taktırma başvurusu yangın önlemlerinin alınması için itfaiyeden rapor, emniyete kimlik bildirimi imza sirküleri sabıka kaydı gibi belgeler belediye tarafından istenebilir. Belediyeden ruhsat almak ilk yapılacak iştir. Her ilde market açmak için gereken belgeler değişebilir. Bazı noktalarda işler çok sıkı tutulur bazı şehirlerde farklı olabilir.

Market açma maliyeti hakkında veya diğer başlıklar arasında aklınıza takılan ekstra soru işareti var ise yazımızın altına direkt olarak yorum yapabilirsiniz. Aynı zamanda marketi olan kişi ise kendi bilgisini yorum olarak ilave ettiğinde sıfırdan işe başlayacak olan kişilere yardımcı olacaktır.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku