Öğrencilere Para Yardımı – Öğrenciye Para Yardımı Yapan Yerler

Günümüzde en çok paraya ihtiyacı olan kişiler tartışılmaz öğrenciler diyebiliriz. Peki öğrencilere para yardımı yapan yerler tam olarak nereler, hangi kurum ve kuruluşlardan, hatta kişilerden para yardımı talebinde bulunursunuz siz değerli okuyucularımıza detaylı bir şekilde makale sunmaktayız.

0 246

Öğrencilere para yardımı, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere yapılan para yardımlarıdır. Bu yardımlar devlet tarafından verilen yardımlara ek olarak KYK bursu, SED parası, kaymakamlık yardımı, ticari kuruluş bursları, vakıf ve dernek bursları, iş adamları ve holding bursları, hayırsever vatandaşların bursları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf bursları ile belediyelerin verdiği yardımlardır.

Ülkemizde öğrencilere para yardımı yapan birçok vakıf, dernek ve kuruluş vardır. Aynı zamanda Kredi Yurtlar Kurumu da üniversite öğrencilerine geri ödemek koşuluyla burs vermektedir. Öğrencilerin bu dernek ve kuruluşlardan para yardımı almak için bursu veren kuruma bizzat başvurmaları gerekmektedir. Her dernek ve kurumun yardım koşulları farklıdır. Bu yardımların bir kısmı geri ödemesiz burslardan oluşmaktadır. Bir kısmı ise öğrencinin mezun olduktan sonra ödemesi gereken geri ödemeli yardımlardır.

Öğrenci Destek Parası

Öğrencilere para yardımı 2022 yılında uygulanan yardımlardan biridir. Sosyal Vakfı’nın Şartlı Eğitim parası, bu yıl da uygulanacaktır. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şartlı eğitim parası 2022 yılında İlköğretim’de eğitim gören erkek öğrenciler için 45, kız öğrenciler için 50 TL olarak belirlenmiştir. Ortaöğretim’de okuyan erkek öğrenciler için 55, kız öğrenciler için 75 TL’dir.

Öğrenci destek parası olarak da bilinen şartlı eğitim parasını alabilmek için bazı koşullara sahip olmak gerekmektedir. Şartlı eğitim parasını almak için gereken şartlar; öğrenci olmak, ekonomik durumu düşük olmak veya öğrencinin velisinin işsiz olmasıdır.

Şartlı eğitim parası maddi durumu iyi olmayan öğrencilere koşullu olarak ödenmektedir. Öğrenci bir ay içinde 4 günden fazla devamsızlık yaptığında, öğrencinin ailesi ikametgah adresine değiştirdiğinde, öğrencinin ailesinin maddi durumu düzeldiğinde, öğrenci vefat ettiğinde ve öğrencinin ailesi başvuru sırasında imzaladığı sözleşmeye uygun davranmadığında şartlı eğitim yardımı kesilmektedir.

Şartlı eğitim yardımı öğrencilere her ay için 2 ayda bir PTT şubelerinden ödenmektedir. Öğrenciler şartlı eğitim yardım parasını Ocak, Mart, Mayıs Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında almaktadır. Şartlı eğitim parası öğrencilere kimlik numaralarının son rakamına göre ayın 24’ünden 28’ine kadar ödenmektedir.

Kimlik numarasının son rakamı sıfır olanlar ayın 24’ünde, son rakamı 2 olanlara ayın 25’inde, son rakamı 4 olanlara 26’sında, son rakamı 5 olanlara 27’sinde, son rakamı 6 olanlara ayın 28’inde ödeme yapılmaktadır. Ödeme günü hafta sonuna rastladığında ödemeler bir gün öncesinde öğrencilerin hesabına yatmaktadır.

Öğrencilere verilen bir diğer yardımlardan biri ise Kaymakamlık öğrenci yardım parasıdır. Kaymakamlık tarafından öğrencilere ödenen öğrenci destek parası, Kaymakamlık tarafından öğrencilere maddi yardım olarak verilen bir paradır. Bu yardımdan faydalanmak isteyen öğrenci velileri, Kaymakamlığa bizzat başvuru yapmalıdır. Kaymakamlık destek parası, hem başarılı hem de maddi durumu iyi olmayan öğrencilere ödenmektedir. Kaymakamlık tarafından başvurusu onaylanan öğrenciler yardım paralarını her ay PTT şubelerinden çekebilirler.

Ülkemizde öğrencilere devlet kurumları, özel işletmeler, işadamları ve holding sahipleri tarafından para yardımları yapılmaktadır. Ülkemizde öğrencilere para yardımı yapan başlıca kurumlar belediyeler, Tübitak, Milli Eğitim Bakanlığı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Eğitim Vakfı, Türk Diyanet Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Sema Yazar Gençlik Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Anadolu Vakfı, İstanbul Ticaret Odası, Türk Dil Kurumu, Sağlık Eğitim Vakfı gibi kuruluşlardır. Öğrencilere yardım parası vererek destek olan tüm kuruluşların tam listesine internetten ulaşabilirsiniz.

Öğrenciye Para Yardımı

Öğrencilere para yardımı devlet kurumlarına ek olarak çeşitli özel kuruluşlar tarafından da yapılmaktadır. Öğrenciye para yardımı yapan özel veya devlete ait kuruluşlar başvuru sırasında çeşitli belgeler istemektedir. Bu belgeler; öğrenci ve velisinin nüfus cüzdanı fotokopileri, öğrencinin sağlık raporu, gelir belgesi, öğrenci belgesi, öğrenci ile aynı evde yaşayan kişilerin ikametgâh belgeleri ile nüfus cüzdanlarının fotokopileri, öğrencinin yaşadığı evin kira sözleşmesi veya tapusunun fotokopisidir.

Maddi durumu yetersiz olan öğrencilere devlet veya çeşitli kuruluşlar tarafından verilen burslar bazı durumlarda kesilebilmektedir. Öğrenci sınıfını geçemezse, disiplin cezası alırsa, utanç verici bir suç işlerse, başarı düzeyi düşerse, derslerine devam etmezse, öğrencinin ekonomik durumu düzelirse aldığı burs kesilebilir.

Şimdi gelelim bir diğer başlığımız olan öğrencilere para yardımı yapan yerler hakkında detaylı bilgi vermeye.

Öğrencilere Para Yardımı

Öğrencilere para yardımı yapan devlete ait kurumlara burs almak için e-devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Özel kuruluşlara, şirketlere, vakıf ve derneklere ise doğrudan başvuru yapılmalıdır.

Öğrenciye para yardımı yapan kurumların başında KYK gelmektedir. KYK öğrencilere hem kredi hem de burs desteği sunmaktadır. KYK’nın öğrencilere verdiği krediler geri ödenmesi gereken para yardımlarıdır. KYK’nın öğrencilere verdiği burslar ise geri ödemesiz yapılan yardımlardır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da öğrencilere para yardımı yapan kurumların başında gelmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın verdiği burstan yararlanmak için gerekli belgelerle kurum müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın başvuru sırasında istediği belgeler; öğrenci ve velisinin nüfus cüzdanı fotokopileri, öğrencinin öğrenim belgesi, öğrencinin gelir tespit belgesi ile dilekçedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının verdiği burs, öğrencilere aylık para yardımı olarak yapılmaktadır.

Öğrencilere para yardımı yapan yerler hakkında detaylı bilgilerimizi verdikten sonra bir diğer başlığımız olan Devletin hangi durumda öğrencilere yardım yaptığı hakkında detaylı bilgiye geçelim.

Tavsiye Bağlantı: Sicil Affı Başvurusu

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı

Öğrenci yardım parası olarak da bilinen SED yardımı, ekonomik desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere verilen bir yardımdır. Sosyal eğitim desteği veya okul yardım parası adıyla da bilinen öğrenci yardım parası, maddi sıkıntılar sebebiyle okuyamayacak durumda olan öğrencilere eğitim fırsatı sunmaktadır.

Okul yardım parası, okul öncesi dönemden yüksek öğretime kadar tüm öğrencilere verilmektedir. Öğrenci yardım parası almak için ihtiyaç sahibi ailelerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı miktarı, öğrencinin yaşına ve eğitim seviyesine göre değişmektedir. Okul öncesi dönem için bu miktar 1092,4 lira, İlköğretim için 1638,6 lira, ortaöğrenim için 1611 lira, yüksek öğrenim için 1966,32 liradır.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı, pandemi yardımı olarak da bir seferliğine ihtiyaç sahibi öğrencilere ödenmektedir. Pandemi öğrenci yardım parası miktarı ise 1000 TL’dir.

Devletimiz şehit, vazife ve harp malullerinin çocuklarına SGK eğitim yardımı adı altında para yardımında bulunmaktadır. Şehit, vazife ve harp malullerinin çocuklarına ödenen para yardımı ise 1.697 TL ile 5394 TL arasında değişmektedir.

Engelli öğrencilere de devlet tarafından eğitim yardımı yapılmaktadır. Bu yardım kapsamında engelli öğrencilere her ay yaklaşık 1500 TL ödenmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü de lise ve üniversite öğrencilerine para yardımı yapmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü lise öğrencilerine eğitim süresi boyunca 200 TL burs vermektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü üniversite öğrencilerine ise eğitim süresi boyunca her ay 650 TL para yardımı yapmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğünün öğrencilere verdiği yardımdan yararlanmak için başvuru yapılmalı ve başvuru kurum tarafından onaylanmalıdır.

Devletimiz her öğrenciye 2022 yılında hem servis hem de kitap ve kırtasiye yardımı yapmayı planlamaktadır. Bu düzenleme ile birlikte yaklaşık bir buçuk milyon öğrenci ücretsiz servis, yemek, kitap ve kırtasiye yardımı alacaktır.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı için başvurmak isteyenler e-devlet üzerinden başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirler. Kurum, başvuru yapan öğrencinin maddi koşullarını araştırdıktan sonra başvuru onaylanarak öğrenciye destek parası bağlanmaktadır.

Öğrencilere para yardımı yapan yerler hakkında ektstra bir bilgiye sahipseniz veya aklınıza takılan herhangi bir sorunda direkt olarak yazımızın altına yorum yapabilirsiniz.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku