Rent A Car Açmak, Nasıl Rent A Car Açabilirim?

Rent A Car Açmak için nelere ihtiyacım var ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti benden tam olarak hangi belgeleri istemektedir. Rent A Car açacak kişilerin sonuna kadar bu yazıyıp takip edip, birebir gerçekleştirdikleri her durumda Rent A Car açma eylemleri daha çabuk gerçekleşecektir. Şimdi gelelim Rent A Car nasıl açılır ve bunun için gereken şartlar, imkanlar ve gerekli belgeler nelerdir hep birlikte yazımıza göz atalım.

0 310

Rent A car açmak eskiden en karlı iş fikirlerinden biriydi. Fakat günümüzde eskisi kadar karlı olarak görülen iş fikirleri arasında bulunmadığı söylenebilir. Araç fiyatlarının %200 üzerinde bir fiyat artışı göstermesi ile birlikte bu sektör de ciddi anlamda olumsuz etkilendi denilebilir. Fakat yüksek bir sermayeniz varsa yine de bu işe girmek istiyorsanız sektör araştırmasını çok iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. İnsanların satın alımlarındaki ani düşüşler, araç fiyatlarının hızla artış göstermesi ve bununla birlikte araç kullanma maliyetlerinin de artması bu sektörün önemli zorluklarından biridir.

Tüm bunlar karşısında firmanızın iş yapabilmesi ve sizlere kar bırakması açısından kiralama fiyatlarını iyi belirlemeniz gerekiyor. Bununla birlikte kiralama fiyatlarında da ciddi yükselmeler meydana geldi denilebilir.

Eğer firmanızı iyi bir yere kurarsanız ve müşteri potansiyelinizi yüksek tutarsanız yine de çok iyi kar getirebilecek işler arasında yer alır. Rent a car açmak güzel bir fikir olsa da gerekli belgeleri, firma seçim yerinizi çok iyi bilmeniz gerekiyor. İşlek bir yerde firma açmak iş başarınız açısından büyük bir öneme sahip denilebilir.

Rent A Car Açmak

Rent a car açmak fikri birçok girişimcinin değerlendiği fikirler arasında yer alıyor. İyi kazanç getiren bir işe sahip olabilmek için ilk olarak sektörü çok iyi bir şekilde araştırmanız gerekiyor. İyi bir iş planlaması ile güzel gelir elde edilebilecek bir firma açabilirsiniz. Bu sektörde özellikle turizm bölgelerinde bulunmak daha iyi ve hızlı bir başarı elde etmeniz de önemlidir.

İş yerinizi açacağınız yer şehir içinde bir yer olabileceği gibi havalimanında da olabilir. Fakat havalimanında bir araç kiralama firması açmak çok yüksek bir maliyet ortaya çıkmasına neden olabilir. Yer seçimi yaparken büyük otellere yakın yerleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda turistik tatil köyleri yakınları da ideal olan yerler arasında yer alır. Turistler hedef kitleniz olursa daha iyi standartlarda gelir elde edebilirsiniz.

Rent a Car Açmak İçin Kredi

Rent a Car Açmak İçin Kredi çekmek isteyenler için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu yöntemle araç kiralama işine girecek olan kişilerin yine bir miktar sermaye ihtiyacı olacaktır. Bir kenarda birikmiş paranız yok ise masraflarınızın tamamı için % 100 kredi çekerek Rent a Car işletmeniz mümkün olmayacaktır.

Araç alımlarında ve tüm masraflarda en az 100 bin TL’lik bir sermayeyi elinizde bulundurmanız tavsiye edilecektir. Bunun yanı sıra KOSGEB destekli yardımlardan ve kredilerden faydalanmak için mutlaka nace kodunuzu bilmeniz gerekmektedir. Araç kiralama istasyonları için gerekli nace kodlarının ise 77 ile başlaması zorunludur. Bu sayede alacağınız KOSGEB destekli krediler için en yüksek miktarların ise 150 bin TL civarında olduğu bilinmektedir.

Devlet desteğinden faydalanarak işletme sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken önemli noktalarda bilgi sahibi olmaları son derece önemlidir. KOSGEB tarafından verilecek krediler ile araç filonuzu genişletmeniz mümkün olmayacaktır. Yalnızca giderleriniz için kullanabileceğiniz bu miktarların dışında araç temini için yatırımlarınızın yeterli olmasına dikkat edilmektedir. Rent a Car Açmak İçin Kredi imkanı veren KOSGEB’e başvuru yapmadan önce nace kodlarını incelemeniz gerekmektedir.

 • 77.1
 • 77.2
 • 77.3
 • 77.4

Yukarıdaki nace kodları ile başvuruların kabul edileceğinin altını çizmekteyiz. Eğitim ve sertifika gibi şartların özellikle yeni girişimlerin yapacakları başvurularda istenen özelliklerden olduğunu belirtebiliriz. Devlete herhangi bir vergi borcu bulunmayan ve Ticaret Birliğine kayıtlı yasal bir araç kiralama şirketleri bulunanların kredi desteği almalarına olanak verilmektedir.

 

Rent A Car Açmak İçin Ne Gerekli

Rent a car açmak için ne gerekli sorusuna yanıt vermek gerekir ise işletme alanı bu konuda son derece önemlidir. En az 80 metrekarelik bir alana gereksiniminiz vardır. Bunun yanında teknik personellerinizin olması önemlidir. Detaylı olarak iş yeri yerleşim krokisi hazırlatmanız gerekiyor.

İşletmenizde kesinlikle yanıcı maddeler olmamasına dikkat etmelisiniz. LPG sınıfındaki araçları firma araç sınıfınızda bulundurmamaya özen göstermelisiniz. Bina çekme mesafeleri ile yola araç koyulmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Rent a car açmak her anlamda zorlu bir süreçtir. Fakat işletmenizde iyi bir başarı elde ettiğinizde iyi getirisi olan bir sektördür.

Rent A Car Açmak İçin Gerekenler

Rent a car açmak istiyorsanız mutlaka bu alanda nelere ihtiyaç duyacağınızı bilmelisiniz. İyi bir yol haritasına sahip olmak her anlamda para kazanmanız açısından önemlidir. Rent a car açmak için gerekenler arasında şunları saymak mümkündür:

 • Rent a car firması için ne tür araçlar gerektiğini öğrenmelisiniz.
 • İlk olarak sermayenizi belirlemeniz gerekiyor.
 • Firma yerinizi seçin.
 • Firmanızın dekorasyon işlemlerini tamamlayın.
 • Araçlarınızın alım işlemlerini tamamlayın.
 • Araçların bakım ve onarım, yasal evrak işlemlerini tamamlayın.
 • Araçların nerelerden kiralanabileceğini belirleyin.
 • Şirketin kuruluş işlemlerini tamamlayın.
 • Araçların sigorta ve kaskolarını yaptırın.
 • Takip ve uyarı sistemlerini kullanın.

Bu işlemler sırasında ekstra desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu süreçte sizlere destek verecek personeller de işe almayı ihmal etmeyin. Bazı müşterileriniz şoförlü araç kiralama hizmeti almak isteyebilir. Bu nedenle şehrinize ve yakın şehirlere hakim şoförlerle çalışmayı da ihmal etmeyin. Firmanızda en azından 4 tane araç bulunmasına özen göstermeniz gerekir. Orta büyüklükte bir rent a car açmak için ise en az 20 araç olması gerektiğini bilmelisiniz.

Rent A Car Açmak İçin Gerekli Belgeler

Rent a car açmak için gerekli belgeler firmanızın yasal prosedürlere uygun olarak açılmasında önemlidir. Her belgenin mutlaka titizlikle hazırlanması gerekir. Bu süreçte hazırlanması gereken belgeler arasında şunlar önemlidir:

 • Ticaret odası ya da esnaf odasına kayıtlı olduğunuzu gösteren belgenin fotokopisi
 • İş yeri tapu fotokopisi ya da kira sözleşmesi örneği
 • Yapı kullanma izin belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Sigorta belgesi ya da Bağ-Kur belgesi fotokopisi
 • 2 vesikalık fotoğraf
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Rent a car ofisinde su bulundurmayı düşünüyorsanız su abonelik belgesi
 • İş yerinizi açma ruhsatı
 • Yangın raporu (itfaiyeden alınmalıdır)
 • Sabıka kaydı
 • Şirket ise ticaret sicil gazetesinin fotokopisi ile imza sirküleri

Olmak üzere birçok belge hazırlanması gerekir. Belgelerin eksiksiz ve güncel olması bu süreçte üzerinde durulan konulardan biridir.

Tavsiye Bağlantı: Tinder Hesap Silme

Rent A Car Açmak İçin KOSGEB Destek

Devlet destekleri ile işletme açmak son derece kolaydır. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. KOSGEB destekleri kişilerin araç satın alması için verilmez. Bu destekler yalnızca işletmelerin kuruluş giderlerinin karşılanması için verilmektedir.

Rent a car açmak için KOSGEB destek avantajlarından yararlanmak istiyorsanız bu alanda bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. Aynı zamanda kurum tarafından hazırlanan kurslara da katılmanız büyük bir önem taşıyor. KOSGEB başvurunuzu yaparken bu alanın nace kodunu da bilmeniz gerekiyor. Rent a car nace kodu 77 ile başlamaktadır. Bu alana alınabilecek destek miktarı en fazla 150.000 TL’dir.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku