Sahte Kredi Kartı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Sahte Kredi Kartı yazımız içerisinde bulabileceğiniz bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kartınızı kopyalayacak kişilere karşı alacağınız önlemlerden bahsedilip ve sizlerin nasıl tedbirler alacağınızı dile getirmektedir. Sahte kredi kartı oluşturma işlemini yapan kişiler sizin kartlarınızı nasıl kopyalıyor, nasıl kullanıyorlar... bunların hepsini detaylı anlattık.

0 343

Sahte kredi kartı dolandırıcıların yeni çalışma alanlarından birisidir. Kendilerine ait olmayan kredi kartlarını kopyalayıp kullanan dolandırıcılar son dönemlerde sıklıkla haberlere konu olmaktadır. Yaş, cinsiyet, ekonomik sınıf fark etmeden herkesi hedef alan bu dolandırıcılık için kredi kartı kullananların gözü açık olması gerekmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının kabusu olan sahte kredi kartı nedir, nasıl elde edilir, kullanımı suç mu gibi merak edilenleri yazımızın devamında sizlerle paylaştık. Sizde bu kabusu yaşamamak için kaçak kart gerçeğini öğrenmelisiniz…

Sahte Kredi Kartı

Gerçek kredi kartı bilgilerinin kopyalanıp başka bir karta aktarılması ile elde edilen kartlar sahtedir. Dolandırıcılar tarafından farklı yöntemler ile hazırlanan bu kartlarla her yerden alışveriş yapılmaktadır. Sahte kart ile hem internet üzerinden hem de normal mağazalardan alışveriş yapılmaktadır. Kartın gerçek sahibin haberi olmadan yapılan bu alışverişler, ödeme zamanı geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Genel olarak dolandırıcılar kartları hazırladıkları ilk günlerde alışveriş yapıp daha sonra kartı imha etmektedir. Aksi halde yakalanma riskleri bulunduğu için kısa süreli ama yüklü miktarda alışveriş için kullanmaktadırlar.

Sahte kredi kartı ne yazık ki günümüzde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Kredi kartı kullananların her an başına gelebilecek olan bu sorun için kullanıcıların dikkatli olması gerekir. Fake kredi kartı kullanımını önlemek için kredi kartı kullananların düzenli olarak yaptıkları alışverişleri kontrol etmeleri gerekir. Haftalık ya da 2-3 günlük periyotlar ile yapılan kontrollerde kart sahibine ait olmayan alışverişler olduğunda sahte kart kullanılmış olabilir. Harcamaları kendiniz ya da ailenizden birinin yapmadığından eminseniz hemen banka ile iletişime geçmeniz gerekir. İlgili banka kartı iptal edip size farklı numarada yeni bir kart çıkararak güvenliğinizi sağlayacaktır.

Sahte kredi kartı kullanımından dolayı kartınız ile ilgili önlemleri aldıktan sonra suç duyurusunda bulunmanız gerekir. Bu aşamada fark eder etmez polis ve bankaya bildirmek son derece önemlidir. Geç kalınması durumunda sorumluluk bankada olan hallerde bile sorumluluk size geçer. Ayrıca polisler daha geç harekete geçeceğinden sahte kart kullanıcısının yakalanması daha da zorlaşacaktır. Bunun için seri ve sakin şekilde hareket etmek gereklidir.

Sahte Kredi Nasıl Anlaşılır

Gerçek olmayan kredi kartları görünüşlerinden anlaşılmaktadır. Sahte kredi kartı gerçek kredi kartlarından daha büyük ya da daha küçük olur. Bunun dışında kartın kalınlığı da gerçek olup olmadığını ele verecektir. Gerçek olmayan kredi kartları orijinallerine göre kimi zaman daha kalın, kimi zaman daha incedir. Son olarak ise kartın üzerindeki desenler ve renklerde değişikliktir. Her ne kadar özense de kötü amaçlı kişiler kartların renk ve desenlerinde hata yapabilir. Dikkatli olan bir mağaza çalışanı gerçek olmayan kredi kartını yapısından ve görüntüsünden anlayabilir.

Sahte Kredi Kartı Numarası

İnternet üzerinden arama yapıldığında sahte kredi kartı numarası ile kart oluşturan siteler ve uygulamalar karşımıza çıkmaktadır. Bu siteler ve uygulamalardan gerçek olmayan kartlar hazırlamak çok kolay. Ancak kartların sadece deneme amaçlı kullanımı serbesttir. Bunun dışında kullanımlar suç olarak değerlendirilmektedir.

Deneme amaçlı kredi kartı almak için karta yönelik bir kaç özelliği sisteme girmek gerekir. Bu bilgilerden ilki kredi kartının türüdür. Deneme kartı hazırlarken ihtiyacınız olan bankanın kartını hazırlamanız gerekir. Kart türünü belirledikten sonra kart numarası, isim soy isim, son kullanma tarihi gibi bilgileri de sıra ile girerek deneme kartını hazırlayabilirsiniz. Bazı sistemlerde sadece kart türünü girmeniz yeterli olmaktadır. Geri kalan kısmı sistem otomatik olarak oluşturup karta yerleştirmektedir. Kar sağlamak için hazırlanan kredi kartlarında bu bilgilerin gerçek kart ile bire bir olması gereklidir. Aksi halde kart ödemeler için kullanılamaz.

Sahte Kredi Kartı Oluşturma

Fake bir kredi kartı oluşturmak için ilk olarak kullanımda olan bir kredi kartına ihtiyaç vardır. Kopyalanacak olan kart ile yeni kartın türünün aynı olması gerekir. Buna ek olarak kart üzerinde ve arkasında yer alan bilgilerin de aynı olması gerekir. Dolandırıcılar kart türünü belirledikten sonra kart üzerindeki isim, soy isim, son kullanma tarihi ve kart numarasını da birebir kopyalamaktadır. Kartın arka yüzünde ise CV numarası olarak bilinen 3 haneli numaranın da aynı şekilde kodlanması ile fake kredi kartı oluşturulmaktadır.

Sahte kredi kartı oluşturma için gereken bilgiler iki şekilde elde edilmektedir. Bunlardan birincisi yapılan alışverişlerde kullanılan pos cihazlarıdır. Cihaz içine yerleştirilen veri kopyalama cihazı kartın bütün bilgilerini manyetik alandan almaktadır. İkinci yöntem olarak ise banka ATM’lerine cihaz yerleştirme ile veriler ele geçirilmektedir. Bu yöntemde müşterinin ATM şifresi ve müşteri şifresi görünmeyen gizli kameralar ile elde edilir. Kartın bilgileri ise ATM’de kart konulan yere yerleştirilen veri okuma ve depolama aletleri ile elde edilmektedir. Alınan bu bilgiler yine özel araçlar ile okunarak gerçek karta işlenmektedir.

Kredi Kartı Güvenliği Sağlama

Gerçek kredi kartı bilgilerini korurken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, şifre güvenliğidir. Şifrenizi güvenmediğiniz hiç kimse ile paylaşmayın. Ayrıca pos cihazları ya da ATM’lerde şifrenizi girerken yakınınızda kimse olmamasına dikkat edin. Sizi izleyen birileri olduğunu görürseniz eliniz ile şifre yazma alanını kapatarak işleminize devam edin.

İnternet sitelerinden alışveriş yaparken bu tuzağa düşmemek için mutlaka güvendiğiniz sitelerden alışveriş yapın. İlk defa bir siteden alışveriş yapacaksanız bilinir olmasına dikkat edin. Ayrıca 3D güvenli ödeme yöntemi ile alışveriş imkanı sağlamasına dikkat edin. Web sitelerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise SSL sertifikalı olmalarıdır. Bu sertifika sitelerin gerçek ve güvenilir olduğunu göstermektedir.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartının şifresi istenmemektedir. Alışveriş yaparken ya da başka bir sebeple kredi kartı şifresini isteyen sitelere güvenmeyin. Benzer şekilde telefon ile arayıp şifrenizi isteyen kişilere de asla şifre vermeyin. Kredi kartınız kaybolduğunda hemen bankaya haber vererek kullanımı da önleyebilirsiniz.

Fake Kredi Kartı Kullanmak Suç Mu

Fake kredi kartı iki şekilde hazırlanmaktadır. Yukarıda her iki şekilde hazırlanmasından kısaca bahsettik. Sahte kredi kartı eğer kar elde etmek ve ticaret için kullanılmıyorsa suç teşkil etmemektedir. Pos cihazlarını kontrol etmek için hazırlanan gerçek olmayan kartlar kullanılabilir. Ancak oluşturulan fake kredi kartları kişinin kendisine ya da başkasına yarar sağlamak için kullanılırsa suç teşkil eder. Yasal olarak suç sayılan bu durumda kullan kişiler ceza almaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Kredi Kartına Fazla Para Yatırma

Kaçak Kredi Kartı Kullanımında Kim Sorumlu

Sahte kredi kartı kullanımında şartlara göre sorumlu değişmektedir. Kişinin kendisini farkında olmadan ATM ya da pos makinelerinden kopyalanan kart kullanımda sorumlu bankalardır. Bankalar bu durumda kendileri güvenliği sağlamadığı için yapılan alışverişleri onlar ödemektedir. Ancak bunun için kart sahibinin durumu fark eder etmez polis ve bankaya anında bildirmesi gerekir. Geç kalınan durumlarda bankalar sorumluluk kabul etmeme hakkına sahiptir.

İkinci durumda ise kredi kartı sahibinin çevresinden birisi kartı kopyalamıştır. Bu durumda kart sahibi kendi bilgilerini korumadığı için sorumluluk ona aittir. Yapılan tüm alışveriş ve harcamaları kendisi yapmış gibi ödemek zorundadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kredi kartı bilgilerini çok iyi korumak gerekir.

Sahte kredi kartı oluşturulduğu taktir de başınıza neler gelir, nelerle karşılaşabilirsiniz gibi tüm bilgilendirmeleri elimizden geldiği kadar yaptık. Sahte kart oluşturulduğunu düşünüyorsanız eğer aklınızda kalmamak adına direkt olarak Emniyet güçlerine haber verebilir ve anında destek alabilirsiniz.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku