Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? Sicil Affı Çıktı Mı?

Sicil affı başvurusu nereden ve tam olarak nereye yapılır gibi birçok soruya rahatça cevap alabileceğiniz. Aynı zamanda sicil affı çıktı mı ve hangi yıllar arasında çıktı, geçerliliği var mı gibi tüm sorularınıza net şekilde yanıtlar alacağınız yazımıza şimdi geçelim.

0 204

Sicil affı başvurusu 2022 yılında yeniden gündeme gelmesi beklenen başvurulardan biri. Covid 19 pandemisi nedeniyle hem ülkemizde hem de dünyada büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle milyonlarca kişi bankalara olan borçlarını ödeyemeyecek duruma geldi. Hem bireyler hem de esnaf ve kobiler, içinde bulundukları ekonomik zorluktan kurtulmak için sicil affının meclise sunulmasını ve yürürlüğe girmesini bekliyor. Sicil affı onaylanırsa bankalara borcu olan ve kara listede ismi olan kişiler borçlarını yapılandırarak yeniden bankalardan kredi kullanabilecekler.

En son 2017 yılında çıkan sicil affı 2022 yılında yeniden gündeme geldi. Sicil affı ile ilgili 2021 yılında yasal düzenlemeler yapılmıştı. TBMM’nin 2022 yılında torba yasa ile yeni bir af bekleniyor. Kredi veya kredi kartı borcunu 3 ay ödeyemeyen kişiler hakkında yasal işlem başlatılır. Bankalara borcu olan kişiler 90 gün boyunca borçlarını ödemedikleri takdirde yasal takibe uğrar. Bu kişiler yasal takibe alındıkları itibaren isimleri kara listeye dâhil edilir. İsmi kara listede olan kişiler bankaların sunduğu ürün ve hizmetlerden yararlanamamaktadır.

Bu kişiler bir bankadan kredi çekmek istediğinde veya kredi kartı başvurusu yaptığında başvuruları reddedilmektedir. Yasal takipten çıkmış olsa da bir kişinin ismi kara listede yer almaya devam eder. Bir kişinin isminin kara listeden silinebilmesi için borcun tamamen ödenmesi ve borcun ödenmesinden itibaren 5 yıl süre geçmesi gerekmektedir. Bununla birlikte eğer borç ödenmezse, zaman aşımına uğrayarak 10 yıl sonra kişinin ismi kara listeden silinebilir. Şimdi gelelim sicil affı başvurusu nereden ve nasıl yapılır yazımızı detaylı incelemeye.

Sicil Affı Çıktı Mı?

Covid 19 ile yaşanan ekonomik krizlere çözüm olarak sicil affı yasasının çıkarılması beklenirken herkes sicil affı çıktı mı sorusunu soruyor. Sicil affı yasası en son 2 yıl önce, 2020 yılının Mart ayında gündeme gelmişti. Ancak bugüne kadar sicil affı yasası ile ilgili net bir bilgi verilmemişti. 2022 yılı sona ermeden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu konu ile ilgili yeni bir çalışma yapması beklenmektedir. Sicil affı yasası torba yasalar halinde meclise sunulmakta ve onaylanmaktadır. Sicil affının 2022 yılı içinde de torba yasa tasarısı ile meclise sunulacağı ve onaylanacağı konuşulmaktadır.

Sicil affı yasası ile borçluların hem ismi kara listeden siliniyor hem de borçlular borçlarını yeniden yapılandırma şansına kavuşuyorlar. Bu sayede bankalara borcu olanlar, kredi veya kredi kartı borçlarını yapılandırarak uygun ödeme koşulları ile bankalara olan tüm borçlarını kapatabiliyorlar. Hem bireyler hem de esnaf ve kobiler bankalara olan borçlarını kapatarak daha kolay finansman sağlayabilme imkânına kavuşuyorlar.

Sicil affı yasasından yararlanabilmek için ise, borçluların yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren bankalara başvuru yapmaları gerekiyor. Bankalara 6 ay içinde başvuru yapan özel ve tüzel kişilerin borçları yapılandırılarak isimleri kara listeden siliniyor. Borçlarını yapılandırmak istemeyen ve tamamını ödemek isteyen kişilerin isimleri borçlarını ödedikleri anda kara listeden çıkarılıyor.

Sicil Affı Başvurusu

Sicil affı başvurusu, bankalara olan borçlarını ödeyemeyip ismi kara listeye giren kişilerin sicillerinin temizlenmesi için yapılan bir başvurudur. Bankalardan aldıkları kredileri veya kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişiler, hem Türkiye Bankalar Birliği risk merkezinin hem bankaların kara listesine alınır. Kara listeye giren kişiler herhangi bir bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığında isimleri kara listede olduğu için başvuruları reddedilir.

Bankaların kara listesinden çıkabilmek için sicil affı başvurusu yapmak veya 5 yıl beklemek gerekmektedir. Kara listedeki kişiler borçlarını ödediklerinde 5 yıl sonra kara listeden çıkabilirler. Kara listede olan ve borçlarını ödeyemeyen kişiler ise 10 yıl sonra kara listeden silinirler. Bankalara borcu olan kişiler sicil affı yasası çıktığında isimleri kara listeden silinecek. Bu sayede bankalardan kredi veya kredi kartı alamayan kişilerin Kredi notları yükselecek. Bu kişiler bankalara yeni başvurular yaparak yeni kredi ve kredi kartı alabilecekler.

Sicil affı, bankalara borcu olan kişilerin isimlerinin, zaman aşımına gerek kalmadan kara listeden silinmesidir. Sicil affı, ismi kara listede olan ve bu yüzden bankalardan kredi veya kredi kartı alamayan kişilerin sicilinin temizlenmesi için yapılan başvurudur. Sicil affı başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle yasa tasarısının meclise sunulması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin sicil affı yasasını onaylaması gerekmektedir. Sicil affı başvurusu, bankalardan kredi ve kredi kartı alamayan kişilerin yeniden bankalardan hem kredi hem de kredi kartı başvurusu yapabilmesine olanak sağlamaktadır.

Sicil affı başvurusu sayesinde kişiler bankalara geçmişteki borçlarını ödeyerek kara listeden çıkabilmektedir. Kara listeden isimleri silinen kişilerin banka sicilleri temizlenmekte ve kredi notları yükselmektedir. Sicil affı başvurusundan hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeciler, esnaflar, kobiler ve işletme sahipleri yararlanabilmektedir. Sicil affı başvurusu kredi, kredi kartı, senet, çek gibi tüm banka borçlarını kapsamaktadır. Sicil affı başvuruları, sicil affı yasası torba yasa ile meclise sunulduktan ve mecliste onaylandıktan sonra başlayacaktır.

Sicil affı yasası 2022 yılında covid 19 virüs salgını ile yaşanan ekonomik krizlere yönelik yapılan tedbirlerin içinde çıkarılması beklenen bir yasadır. Sicil affı yasasının 2022 yılı sona ermeden mecliste onaylanması beklenmektedir. Torba yasa ile meclisten geçmesi beklenen yasanın hem sicil hem de çek affını kapsaması beklenmektedir. Bu yasa ile 25 Mart 2022’den önceki dönemleri kapsayan borç sicillerinin affı beklenmektedir.

Torba yasa tasarısı ile meclise sunulacak olan sicil affı yasası, yürürlüğe girmesinden itibaren geçerlilik kazanacaktır. Daha önceki dönemlerde kredilerini veya kredi kartı borçlarını ödeyemeyen gerçek ve tüzel kişiler bu yasa ile borçlarını 6 ay içinde ödeyerek isimlerini kara listeden sildirebilecekler. Aynı zamanda ismi kara listede olan kişiler borçlarını yapılandırarak ödemeleri halinde de isimleri kara listeden tamamen silinecektir.

Ülkemizde her kişinin kredi notu ile ilgili detaylar Türkiye Bankalar Birliği risk merkezinin arşivinde saklanmaktadır. Bankalar borcunu ödeme ödeyemeyen kişilerin kayıtlarını kendi arşivlerinde de saklamaktadır. Sicil affı yasası çıktığında borcu olanlar 6 ay içinde borçlarını ödedikleri takdirde isimleri KKB kayıtlarından silinecektir. Ancak bu yasa ile bankaların kendi kayıtlarını silme zorunluluğu bulunmamaktadır. Borçlarını 6 ay içinde ödeyen kişilerin bankalara başvurarak borçlarını ödemeleri veya yapılandırmaları, kayıtlarının silinmesini talep etmeleri gerekmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Sahte Kredi Kartı

Sicil Affı Başvuru Şartları

Sicil affından yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Sicil affı başvuru şartları ise önceden belirlenmiştir. Sicil affı ülkemizde 2009 ve 2017 yıllarında uygulanmış olan bir yasadır. Bu yasadan yararlanabilmek isteyenler önceden belirlenmiş sicil affı başvuru şartları adı verilen koşulları yerine getirmelidir. Sicil affından yararlanabilmek için üç temel şart bulunmaktadır. Bunlar borcun tamamının ödenmesi, borcun yapılandırılması ve yasadan yararlanabilmek için bankalara zamanında başvuru yapmak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sicil affı başvuru şartları arasında en önemlisi ise borçluların sicil affının yürürlüğe girmesinden itibaren 6 ay içinde borçlarının tamamını ödemeleri gerektiğidir. Sicil affından yararlanabilmek için borçlular borçlarının tamamını ödeyerek kara listeden isimlerini hemen sildirebilirler. Borçlarının tamamını ödeyemeyen bireyler, ticari işletmeler, esnaf ve ve kobiler ise bankalar ile anlaşma yoluna giderek 6 ay içinde borçlarını yapılandırarak bu aftan yararlanabilirler.

Sicil affı başvurusu ile aklınıza takılan herhangi bir soru veya ilave etmek istediğini ekstra bir bilgi varsa lütfen yazımızın altına yorum yapmaktan çekinmeyiniz.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku