Spor Salonu Açma Maliyeti Ortalama Fiyatı Nedir?

Spor salonu açma maliyeti bana ne kadara mâl olur ve ortalama kazancım aylık ve yıllık oranda ne kadar etkili olur gibi tüm sorularınıza cevabı rahatlıkla alabilirsiniz. Ayrıca, spor salonu açmak için neler gerekiyor? Hangi şartlarda ve imkanlarda spor salonu açabilirsiniz bunlarıda yazımız içerisinde en ince ayrıntısına kadar kolayca öğrenebilirsiniz. Şimdi spor salonu açmak için ne kadar tutara ihtiyacımız var hep birlikte yazımızı inceleyelim.

0 751

Spor Salonu Açma Maliyeti, birçok iş fikrine göre oldukça maliyetli gelebilir. Yaptığınız yatırımın mantıklı ve spor salonuna rahat bir şekilde üye çekebileceğinizi düşünüyorsanız eğer kesinlikle sonucunda muhteşem paralar kazanabilirsiniz. Birçok kişinin bildiği üzere spor salonu açmak ve eğitimli antrenörleri salonda çalıştırmak ile maalesef iş bitmiyor. Sizin için en ince ayrıntısına kadar spor salonu açma maliyeti ne kadar tutuyor ve neler gerekiyor hazırladık.

Spor Salonu Maliyeti

Spor salonu açma maliyeti içerisinde sizleri neler bekliyor ve nelerin tam olarak size pahalı geleceğini hep birlikte göreceğiz. Spor salonu açmaya karar verdiyseniz spor salonunuzun kalitesini ortaya koyabilecek farklılıklarda katabilmelisiniz. Eğer bu sektörde gerçek anlamda kalıcılık istiyorsanız öncelikle ilk dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 1. Lokasyon: işlek bölgelerden birinde dükkân tutulmak olacaktır.
 2. Alan: Tutmuş olduğunuz dükkânın alanı mutlaka belli bir sayıdaki müşteriyi ağırlayabilecek kapasitede olması gerekmektedir.
 3. Kira: Mahalle arasında tutulan bir dükkânla cadde üstündeki tutulan bir dükkânın kirası aynı değildir. Burada spor salonun maliyetini hesaplarken kira konusunda şu hususa dikkat etmelisiniz;
 4. Kiraya göre kar gelir hesabı: Spor salonun müşterilerinden günlük yaptığı ciro, aylık kirasından fazla mı? Ciro aylık kiradan fazlaysa salonunuz kısa kar etmeye başlayacaktır. Eğer değilse de üzülmeyin. Spor salonları yüksek getirisi olan bir iş kolu olduğundan ve müşterinizde hızla artacağından, aradaki bu açık kısa sürede kapanacaktır.
 5. Alan: Bunun dışında tutmuş olduğunuz spor salonunun kaç metre kare olacağı bulunduğu, konum olarak hangi lokasyonda olduğu, hangi katta yer aldığı spor salonu açma maliyeti hesaplaması yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlar arasında yer almaktadır.
 6. Dikkat! İzin: Burada hemen bir parantez açmak istiyorum. Dükkânı tutmadan önce zabıtadan bir mukavemet belgesi almanız gerekmektedir. Tutacağınız dükkân bir apartmanın altında olacaksa kira kontratı yapmadan önce mutlaka apartman sakinlerinden izin almanız gerekiyor. Örneğin spor salonunu açmak için tutacağınız apartmanda 30 daire var. Bunlar en az 15 dairenin spor salonu açmanız siz izin vermesi gerekmektedir. Şöyle ki; siz spor salonunu apartman sakinlerinden izin almadan açtınız. Apartmandaki kişilerden birinin bile bunu şikâyet etmesi halinde salonunuz açılmadan kapanacaktır. Sonradan üzülmemek ya da ekstra bir maliyetle karşılaşmamak için bu detayı sakın atlamayın.
 7. Fizibilite: Spor salonu açmak istiyorsanız Öncelikle fizibilite çalışmalarını yapmalı ve yapacağınız fizibilite çalışması sonucuna göre iş planı hazırlanmalıdır. Spor salonu açacağınız alan küçükse maliyeti daha düşük olacaktır. Bu tür bir seçenekte yani alanı daha ufak bir spor salonu açmayı planlıyorsanız, spor salonu için almayı düşündüğünüz aletleri ikinci el alabilmek mümkündür.
 8. Malzeme: Ayrıca açacağınız salonun için hangi malzemeyi daha temiz ve çok daha uygun fiyatlara nerden temin kolay temin edebileceğini de iyi araştırmalısınız. Eğer lüks bir spor salonu açmak istiyorsanız, daha büyük bir dükkân ve salonunuz için çok daha kaliteli malzemeler almalısınız. Lüks ve üst düzeyde açılacak spor salonları için uzun süre dayanması açısından sıfır malzemeler tercih edilmelidir.
 9. Maliyet: Bu nedenle öncelikle açacağınız spor salonunun kapasitesini belirlemeniz gerekiyor. 500 metrekarelik kapalı bir spor salonu açma maliyeti ortalama 700 bin TL’dir. Açık ve kapalı alanın bir arada olduğu bir salon açmak için gerekli sermaye ortalama 500 bin TL’dir. 500 metrekarelik kapalı bir spor salonu açmak için gerekli maliyet 700.000 tl’dir.

Spor Salonu Açma Maliyeti

Spor salonu açma maliyeti nasıl hesaplanır? Sorusunu cevaplamadan önce açacağımız salonun kapasitesi ve size çıkaracak ortalama maliyeti önceden bilmek önemlidir. Sektör aynı olsa da her spor salonunun kapasitesi ve konumu farklı olduğundan fiyatları da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle spor salonu açmak için tuttuğunuz dükkânın konumu ve içine yapacağınız giderlere göre maliyetler değişebilmektedir. Kısaca spor salonu açma maliyeti şu şekildedir;

 • 2022 için spor salonu açma maliyeti 100.000 TL ile 1.700.000 TL arasında değişebilmektedir.
 • 1000 metrekarelik bir spor salonu açabilmek için gerekli sermaye 700.000 TL’dir. Günümüz şartlarında bu rakam 2.000.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özetle spor salonu açanların ne kadar çok para kazandığı bilinen bir gerçek bu nedenle pek çok kişi Spor salonu açma maliyeti ile ilgili tüm detayları bilmek istiyor.

Fitness Salonu Açma Maliyeti

Spor salonları kilo verme, vücut geliştirme, gibi farklı birçok sebeple insanların sıklıkla vakit geçirmek istediği mekânlardandır. Son dönemlerde hayli popüler olan spor salonları yeni iş yeri açmak kendi işyerlerinin patronu olmak isteyen birçok kişiyi de cazip gelmektedir. Doğru lokasyon seçilmeli ve iyi bir analiz yapılmalıdır. Tüm bu işlemler sonunda hazırlanacak bir iş planı ile spor salonu açarak yüksek gelirler elde etmek mümkündür. Fitness Salonu Açma Maliyeti hesaplamasını yaparken nelere dikkat edilmeli?

 • Açacağınız Fitness salonunun maliyetini doğru bir şekilde hesaplamak için öncelikle açacağınız salonun lokasyonu doğru bir şekilde belirlenmelidir.
 • Alacağınız spor aletleri mutlaka açacağınız spor salonun alanına ve konseptine uygun olacak şekilde seçilmelidir. Üst yüzeyde lüks bir spor salonu açmak istiyorsanız alacağınız spor aletlerinin fiyatları daha yüksek olabilmektedir.
 • Spor salonuna ekipman ve diğer malzemeleri almadan önce fiyat konusunda mutlaka detaylı bir araştırma yapmadan hiçbir ürün alınmamalıdır.

Tavsiye Bağlantı: Organizasyon Şirketi Kurmak

Fitness Salonu Açmak Maliyeti

Fitness salonu açmak maliyeti ile ilgili hesaplama yaparken lokasyon ve mekân seçecekleri çok iyi ve doğru bir şekilde değerlendirilmelidir

 • Dükkân tutacağınız zaman mümkün olduğu kadar işlek bölgeleri tercih etmekte yarar vardır.
 • Müşteriler salona gelip giderken, ulaşım sorunu yaşamalıdır.
 • Spor yapılan alan geniş olmalıdır.
 • Havalandırma sistemlerinde kullanılmakta olan cihazların kalitesine son derece önem verilmesi gerekmektedir.
 • Spor aletlerini düzeni salonun dekoruna göre yapılmalıdır. Fitness salonu açmak maliyeti alanın büyüklüğü ve kapasitesine göre değişebilmektedir.
 • Rakam bazında ortalama kapasitede bir spor salonu için gerekli sermaye 50.000 TL ile 200.000 TL arasında değişmektedir. Bu maliyetin büyük çoğunluğunu spor aletleri oluşturmaktadır.
 • Spor salonu açarken kaliteli aletler alınması ve uzun süre dayanması gerekir. Bu yüzden spor salonu için her zaman doğru seçim yapılmalıdır. Büyük ve lüks tarzdaki spor salonları için bu rakamlar 500.000. TL ile 1000.000 arasında değişebilmektedir.
Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku