Teminatlı Kredi Kartı Nedir? Bloke Kaldırma ve Başvuru Hakkında

Kredi kartı kullanıcılarının aklını kurcalayan birçok soru işaretleri başında gelir teminatlı kredi kartı nedir ve nereden başvuru yapılır sorusu. Yazımız içerisinde bloke teminatlı kredi kartı içeriğinden tutun, bu blokenin nasıl kaldırılacağına kadar en ince ayrıntısına kadar siz değerli okurlarımıza bilgi sağlamaktayız. Şimdi gelelim rehber niteliğinde olan teminatlı kredi kartı hakkında detaylı bilgi verdiğimiz yazımızı incelemeye.

0 268

Teminatlı kredi kartı bankalar üzerinde bulunan banka hesabına bir miktar teminat yatırarak alınabilecek olan kredi kartları olarak bilinmektedir. Bu kredi kartı türünde, banka tarafınızdan yatırılan teminata bloke koyarak belirlenen oran ile bir kart limitine sahip olmanıza olanak tanır. Teminatlı bir kredi kartı sahip olabilmeniz için internet şube ya da mobil uygulamada işlem yapamazsınız. Bu işlemler için çalıştığınız bankanın şubesine giderek işlemleri başlatmanız gereklidir.

Blokeli Kredi Kartı

Ülkemizde son birkaç yıl içerisinde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve işsizlik sorunu nedeni ile, insanlar kredi kartı borçlarına ödeme konusunda oldukça büyük sıkıntılar yaşamıştır. Bu sıkıntılar nedeniyle zaman zaman kredi kartı borçlarının dönem borcu ya da asgari ücretlerinde bazı aksaklıklar meydana gelmiş ve bu nedenden dolayı da bir çok kişinin kredi sicili bozulmuş ya da kredi notu çok ciddi seviyelere düşmüştür.

Kredi sicilinin bozuk olmasın kredi kartı ödemelerini düzensiz yapılması ya da zamanında ödenmemesi gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Ancak kara listede bulunmanızın kredi kartı ve banka borçlarına 90 gün süresince ödenmemesi ve hemen sonrasında da yasal takip işlemlerinin başlatılması anlamına gelmektedir.

  • Kara listede olan kişilerin alabileceği kart türü olan blokeli kredi kartı bankalar tarafından riski bulunmanız durumunda uygulanabilecek olan bir kredi kartı türüdür.

Teminatlı kredi kartı ise bu açıdan kredi notu düşük olan, çalışmayan ya da henüz kredi notu oluşmamış yani kredi notu sıfır olan kişilerin başvurabileceği kredi kartı türüdür. Hem blokeli hem de teminat uygulamalı kredi kartına başvuru işlemleri için mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden başvuru yapmak mümkün değildir. Bu iki kart türü için de başvuru işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka banka şubesine gidilmesi gerekmektedir.

Bireysel müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmeler neticesinde tarafınızdan istenen belgeleri ibraz etmeniz halinde banka tarafından bloke de ya da teminatlı bir kredi kartı kullanıp kullanamayacağınıza yönelik bir inceleme süreci başlatılacaktır. Bu inceleme sürecinin sonrasında ise karta yönelik onay verilmesi halinde talep ettiğiniz kredi kartı, kredi notunuza ya da risk durumunuza bağlı olarak belirli bir limit dahilinde oluşturularak bu kart tarafınıza gönderilecektir.

İster blokeli isterse de teminatlı olsun fark etmeksizin, elde edeceğiniz bu kart ile dönem borcu ödemeleri, zamanında ve düzenli bir şekilde yapılması halinde, kredi notunuz yükselecek ve bu sayede bankalar nezdinde güvenilir müşteri olma statünüz yeniden değerlendirilerek aslında banka müşterisi profilinizi yenilemiş olacaksınız.

Teminatlı Kredi Kartı

Şubeye giderek teminatlı kredi kartı almak istediğinizde şube yetkilisi tarafınıza gerekli bilgilendirmeleri yaparak bu işlemlerde ne gibi ihtiyaçların gündeme geleceğini belirtecek ve bu şekilde gereklilikleri yerine getirdiğinizde teminatlı bir kredi kartına sahip olabileceksiniz.

Teminat uygulaması ile kredi kartı sahip olabilecek kişiler arasında ise;

  • Kredi notu düşük olan kişiler,
  • Bankaların kara listesinde yer alan kişiler,
  • Kredi notu olmayanlar,
  • Ev hanımları ya da çalışmayan kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sizler de yukarıdaki listede yer alıyorsanız ve kendiniz için kredi kartı kullanmak istiyorsanız, belirli bir miktar teminat ödemesi yaparak bankadan teminatlı bir kredi kartı sahibi olmak için başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir ve bu kartı elde edebilirsiniz. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Teminatlı Kredi Kartı Nedir

En basit ifade ile, kullanmış olduğunuz banka hesabına belirli bir miktardan oluşan teminat tutarını yatırarak başvurabileceğiniz ve kullanabileceğiniz kredi kartı teminatlı kredi kartı nedir sorusunun yanıtı olarak ele alınmaktadır. Banka, hesaba yatırmış olduğunuz teminat miktarının yarısı ya da tamamı kadar bir limit belirleyerek bu limit uyarınca bir kredi kartına sahip olmanıza olanak tanımaktadır.

Temelde banka hesabına yatırmış olduğunuz paraya banka tarafından bloke konularak, bu hesapta olan para kadar bir kredi kartı limitine sahip olmanızı sağlarken bu limit oranları her bankada farklılık gösterebilmektedir. Bu konuda örneğin banka hesabına 10.000 TL teminat olarak yatırdınız. Banka tarafından sizlere 8.000 TL ya da 10.000 TL tutarında teminatlı kredi kartı tanımlayabilir.

Teminatlı bir kredi kartını kullanmak isteyen kişiler genellikle kredi notu düşük, henüz kredi notu oluşmayan ya da çalışmayan kişiler tarafından tercih edilebilmektedir. Bu sayede, kredi kartı kullanımı gerçekleştirerek, bankalar tarafından kullanılacak olan kredi notu sahibi olabilme imkanınız bulunmaktadır.

Henüz kredi notu olmayan kişiler için geçerli olan bu durum, kredi notu düşük olan kişiler için de bu notu yükseltmek amacıyla kullanılabilmektedir. Dolayısıyla şahsınıza çıkarılacak olan kredi kartı ve kredi kartına ödeme işlemlerini ne kadar düzgün ve düzenli yaparsanız, aynı şekilde kredi Notunuz da buna bağlı olarak yükselecektir. Doğal olarak kredi kartınızın ödeme işlemlerinde dönem borcunun belirtilen tarih aralığında ödenmesi gerekmektedir.

Bahse konu olan kredi kartı borçlarınızı altı ay boyunca düzenli bir şekilde ödemeniz halinde ve bu süre zarfı içerisinde gecikme yaşamamanız durumunda kredi Notunuz olması gerektiği gibi yüksek seviyelere çıkacaktır. Ancak ödeme planları ile ilgili ve ödeme tutarlarında belirlenen ödeme işlemleri gerçekleştirilmez ise kredi notunuz düşüşe geçecektir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Teminatlı kredi kartlarının başvuru ve temin süreci, diğer kredi kartlarından oldukça farklı bir şekilde gelişmektedir. Buna göre bloke teminatlı kredi kartı alabilmeniz için mutlaka banka şubesine gitmeniz gereklidir. Blokeli olan kredi kartı türüne sahip olabilmeniz için, daha önceden ödenmemiş kredi kartı ya da borçlar nedeni ile yasal takip süreci yaşamış kişiler, bu kredi kartı türüne sahip olabilmektedir.

Bu nedenle bu kart türüne sahip olabilmek adına banka şubesine gitmeniz gereklidir. Daha önceki yasal borçlar ve ödenmemiş borçların takibi nedeni ile bu şekilde bir blokeli kredi kartı alabilmeniz için, bankada bulunan müşteri temsilcisi ile iletişime geçmeli ve başvurmak istediğiniz kart türünü belirttikten sonra banka tarafından bir incelemeye tabi tutulmanız gerekmektedir.

Banka tarafından bloke uygulamalı bir kredi kartı sahip olabileceğinize dair bir onay çıkması halinde tarafınıza bu kredi kartı tanımlanabilir. Bloke uygulamalı kredi kartları genellikle bankalar tarafından riskli bulunan müşterilere verildiği için, bu kartlar her banka aracılığı ile sunulmaz, ayrıca her zaman temin edilemeyen bu kart için belirli bankalar bu hizmeti verebilmektedir. Ziraat Bankası, Kuveyt Türk ve TEB bloke uygulamalı kredi kartı veren bankalar arasındadır.

Tavsiye Bağlantı: Moneygram Başvuru Formu

Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu

Teminatlı kredi kartı başvuru işlemleri daha önce de bahsedildiği gibi bankaların internet bankacılığı ya da mobil uygulaması üzerinden başvurulabilecek bir kredi kartı türü değildir. Bu şekilde bir kredi kartı almak istiyor iseniz mutlaka çalışmak istediğiniz bankanın şubesi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirerek onay verilmesi halinde bu karta sahip olabilirsiniz.

Teminatlı kredi kartı başvurusu işlemleri için, çalışmak istediğiniz banka şubesinde ki müşteri temsilcisine başvurarak bu kartı nasıl alabileceğinize yönelik ilgili adımları tamamlayabilirsiniz. Bu kartı almanın bazı avantajları bulunmaktadır. Öncelikli olarak kredi notu olmayan, kredi notu düşük ya da çalışmayan kişiler için, riski diğer kartlara göre düşük olan bu kart, sizlerin kredi notunun oluşmasına ya da yükselmesine olanak tanıyacağından dolayı ödemelerinizi düzenli ve olması gerektiği limitlerde yapmanız halinde kredi notunuz yükselecektir.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku