Türkçe Altyazılı Promo İzle – Promo Nedir?

Promo nedir ve nereden izleyebilirim gibi akıllara takılan tüm soruların net cevabını Türkçe Altyazılı Promo başlığımız adı altında sizlere rehber olarak sunmaktayız. Promo hakkında aklınıza takılan veya ilave etmek istediğiniz ekstra bir bilgi varsa lütfen yorumlarda belirtmekten çekinmeyiniz.

3 7.978

Türkçe Altyazılı Promo film veya dizi izleyebilmek ile ilgili siz değerli okuyucularımıza detaylı bilgiler sunacağız. Promo film, âdeta halk arasında kalıplaşmış bir etikettir. Anlamı, kısa film veyahut tanıtım filmi olarak geçen bu kelimenin asıl adı İngilizceden dilimize taşınmış olup promotional film kelimelerinin dilimize uyarlanmış halidir.

Film endüstrisinde oldukça büyük paralar harcanan bu tanıtım filmleri, filmin müşterilere kaliteli bir yapım izlenimi uyandırıp tamamını izlemesini sağlamak istenmektedir. Her yıl oldukça fazla paralar harcanan tanıtım filmleri için verilen emek en az film kadar vardır. Vizyona girecek filmi kaliteli bir şekilde lanse edebilmek için yapımcılar, daha kaliteli promo çıkarabilmek içim neredeyse birbirleri ile savaşa girmişlerdir.

Hal böyle olunca da büyük yapımcı şirketler, promo filmlerin önemini kapsayarak filmin gişesinde ne kadar etkili olduğunun farkına varmışlardır. Daha fazla izleyiciye ulaşmak isteyen bu büyük şirketler her geçen gün tanıtım filmlerine daha büyük bütçeler ayırmaktadır. Ayrıca üniversiteler markalar ve diğer şirketlerin de tanıtım amaçlı kullandığı tanıtım filmleri oldukça yaygındır. Şimdi gelelim Türkçe Altyazılı Promo nedir ve hangi siteler aracılığı ile izlenir.

Promo Nedir

Promo nedir? Sorusuna yanıt arayabilmek için ilk olarak promo film hangi sektörlerde kullanılır bunu bilmek gerekir. Promo; eğitim, müzik, film ve dizi sektörü başta olmak üzere pek çok amaçla tanıtım filmi olarak çekilmektedir. Asıl adı tanıtım filmi olan promo film, İngilizceden Promotional Film söz kalıbından dilimize promo film olarak geçmiştir.

Müzik sektöründe Teaster, eğitimde üniversitelerde tanıtım filmi, film ve dizilerde ise fragman olarak geçen promo tanınırlık açısından oldukça önem arz eder. Türkçe altyazılı promo başlığımızı biraz daha detaylandıralım ve alternatif başlıklar hâline getirelim.

Alt Yazılı Promo

Promo film izlemek için internette pek çok promo film siteleri mevcuttur. Bu gibi siteler promo film izleme imkânı sunarken altyazılı promo ve dublajlı promo olmak üzere hizmet vermektedir. Ayrıca promo filmlerin en çok yayınlandığı bir diğer platform ise YouTube’dur. Film yapımcıları promo tanıtımı için çoğu zaman bu platformu tercih etmektedir.

Türkçe Altyazılı Promo Dizi

Türkçe altyazılı promo dizi, yabancı içerikli dizilerin seslendirmesinde orijinalliğine dokunmadan, Türkçe alt yazılı olarak promo dizinin izlenmesini sağlar. Ülkemizde çeviri hizmeti mümkün mertebe gelişmiştir. Türkiye’de film sektörüne gösterilen ilginin büyük olmasından dolayı da yeni üretilen bir filmin promo dizi çıktığında, bu tanıtım filmini Türk izleyicilere ulaştırmak için altyazılı promo dizi ve dublajlı promo dizi hizmeti verilmektedir. Böylelikle dizi yabancı yapımı olsa dahi Türk izleyiciler promo diziye erişim sağlayabilmektedir.

Türkçe Altyazılı Promo Film

Promo film, yeni çıkacak olan filmin devamının izlenilir kılınması ve gişe alınması için çok paralar harcanan bir sistemdir. Pekâlâ bu promo filmlerin nasıl izlenileceği de merak konusudur.

Promo film izleyebilmek için farklı siteler ve uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamaların kimileri kendi yayınlayacağı içeriğin promosunu uygulama içerisinden tanıtır iken, kimi uygulamalar da vizyona girecek olan filmlerin tanıtım sağlanması amacıyla kullanılır. Siteler ise bu film ve dizilerin promosunun yayınlanmasını sağlar. Uygulamalara göre daha bağımsız ve daha fazla promonun olduğu siteler; Youtube, Netflix, Disney Plus, Blu TV ve Puhu TV gibi uygulamalarda tanıtılan promoların tümünü yayınlayabilmektedir. Bu gibi resmî kurumlar yalnızca haklarını satın aldığı dizi ve filmlerin promosunu yayınlama hakkına sahipken internet sitelerinde bu uygulamalar da dahil tüm promo filmleri izlemek mümkündür.

Bu tanıtım filmlerini internetten izleyebilmek için yapılması gerekenler sırası ile bunlardır:

 • Tarayıcıya giriş yapılır.
 • Tarayıcı açıldıktan sonra, izlenmek istenen promo film seçilir.
 • Seçilen film eğer yabancı yapımı ise tanıtım filmini anlayabilmek için dublaj ya da alt yazı seçeneği seçilir. Eğer film seçildiyse ve alt yazılı izlenmek isteniyorsa izlenmek istenen filmin yanına Türkçe altyazılı promo izle yazıp aratılır. Şayet promo dublajlı izlenmek isteniyorsa aynı şekilde promosu izlenmek istenen filmin yanına dublajlı promo yazarak aratılır.
 • Yazıyı arattıktan sonra çıkan siteler arasında en güvenilir olanı tercih edilir. Daha sonra ise bu siteye girip promo izlenir. Bu sayede promo film kolayca izlenmiş olur.

Promo Film Çekim Aşaması

Filme ek olarak ayrıca uzmanlık gerektiren promo filmler, filmin doğru tanıtılması ve daha fazla izleyiciye ulaşılması için oldukça önemlidir. Bu sayede verilmek istenen mesajın doğru iletilmesi sağlanır. Her ne kadar büyük yapımcılar bu iş için yüksek meblağlar harcasa da aslında promo filmin asıl amacı, filmde verilmek istenen mesajı izlemeden önce izleyicide merak uyandırarak izlenmesini sağlamaktır. Pekâlâ oldukça önem arz eden bu tanıtım filmlerinin çekim aşaması nasıldır?

Promo Film Senaryo Seçimi

Promo film çekerken en önemlisi senaryo seçimidir. Yapımcılar tanıtımın sağlam olması açısından ilk olarak senaryo yazarlar. Yetkililerce incelenen bu senaryo kırpılarak en doğru hale getirilir. Son halini aldıktan sonra da geriye çekim planı kalır.

Promo Film Çekim Planı

Senaryosu yazılan promonun çekimi için mekanlar seçilir. Seçilen mekanlarda maksimum verimi amaçlayan yapımcılar çekim aşamasında gerekecek araç ve gereçlerin temini üzerine karar verir. Temin edilen bu araç ve gereçler belirlenen mekanlarda yazılan senaryoya göre çekilmek üzere harekete geçilir.

Promo Film Sunuş

Son olarak kurgu da tamamlandıktan sonra geriye sadece promo filmi çekmek kalır. En doğru şekilde çekimi tamamlanan promo film, sunulmak üzere çalışmalar bitirilir. Çekilen bu promolar ise film yayınlanmadan önce doğru zamanda yayınlatılır. Bu sayede müşterinin filme olan ilgisi ve merakı arttırılmış olur.

Eğer vizyona girecek film, ilk defa seyircilerine adını duyuracaksa promo oldukça önemlidir. Şayet film her ne kadar güzel olursa olsun promosu düzgün çekilmemiş film istenen gişeye sahip olamayacak ve hayal kırıklığı yaşayacaktır. Unutulmamalıdır ki çok sevilen ve bilinen film serileri de kaliteli ve doğru promo ile seyircilerine adını duyurdu. Promo bu noktada filmin kaderini belirler.

Altyazılı Promo İzle Türkçe

Promo, müzik sektöründe de kullanılan bir sistemdir. Müzik sektöründe, Teaster olarak adlandırılan bu sistem ile dinleyicilere müzik müjdesi verilmektedir. Tanıtım açısından oldukça faydalı bir sistem olan promo ile dinleyiciler, yeni çıkacak olan müziğin 5 saniye kadarlık kısmını dinleyecektir. Böylece dinleyicilerde merak ve ilgiye sebep olan Teaster sayesinde sanatçılar, daha fazla dinleyiciye ulaşarak reklamını daha iyi yapacaktır.

Genellikle film ve dizi endüstrisinde kullanılan promo, görüldüğü üzere diğer pek çok endüstri ve eğitim kurumlarında da kullanılmaktadır. Lakin bu yazıda promo filmler üzerine yoğunlaşacağız. Promo filmler hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için bu yazı sizin için yazıldı.

Tavsiye Bağlantı: Günlük Para Kazandıran İşler

Altyazılı Promo İzle Türkçe Dublaj

Ülkemizde de üniversitelerde tanıtım amaçlı oldukça sık kullanılan promo filmler, üniversitelerin tercih edilir olması için oldukça ikna edici olmalıdır. Üniversite için çekilen bu promoların mantığı film için çekilenlerle aynıdır. Nasıl film yapımcıları, filmlerini daha arzu edilir kılmak için bu tanıtım filmlerine büyük bütçeler ayırıyorsa üniversiteler de başarılı öğrencileri kendi okulunda eğitmek için bu cezbedici promo filmleri çekmektedir.

Bir nevi fragman olarak nitelendirilen promolar için yabancı yapımcılar tarafından bir film tanıtıldığında ülkemizde o film için en çok yapılan aratma altyazılı promo izle Türkçe dublaj cümlesidir. Filmin tanıtımını izlemek isteyen izleyiciler, eğer film yabancı ise dublaj ya da alt yazı seçeneklerine başvurmaktadır. Türkçe altyazılı promo ile ilgili bildiğimiz tüm doğruları siz değerli okuyucularımıza aktardık.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
3 Yorumlar
 1. Mustafa

  Türkçe altyazılı promo izleyeyim dedim ama önerebileceğiniz YouTube kanalı var mı? Birçok yerde promo nedir yazısı gördüm fakat sizinki kadar detaya sahip olanı görmedim açıkçası aynı zamanda emeğinize de sağlık.

  1. Musa

   Ben de izlemeye geldim ama yazı içerisinde youtube kanallarını takip ettim siz de edebilirsiniz

 2. Ahmet Güler

  Hocam yanlış bir şeyi aratırken girdim yazınıza ama bir yandan da kültüllenmiş olduk bu sayede sağolun :))

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku