Yurtdışı Para Transferi Nasıl Gerçekleşir?

Yurtdışı ile bir ticaretiniz var veya bireysel bir ödeme almak istiyorsunuz fakat yurtdışında yaşayan kişi yurtdışı para transferi hakkında hiçbir fikre sahip değil, bu yazı tam size ve parayı transfer edecek kişiye göre. Yurtdışından IBAN numaranıza nasıl para transferi gerçekleşeceğine dair muhteşem bir yazı yazı dizisi hazırladık. Aynı zamanda Türkiye'de yaşayan kişiler içinde yurtdışına nasıl para transferi gerçekleştireceklerine dair başlığımız mevcuttur.

0 181

Günümüzde, yurtdışı para transferi işlemleri artık farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Son yıllarda özellikle ticari faaliyetlerin ve bireysel işlemleri sınır ötesinde devam edebiliyor olması ve sanal platformlar üzerinden de bir çok işlemleri yapılabiliyor olması para transferi işlemlerinin çeşitli bir şekilde geliştirilmesine olanak tanımıştır. Dolayısıyla ülkemizden farklı bir ülkeye para transferi yapmak ne kadar kolay ise, farklı bir ülkeden Türkiye’ye para transferi yapabilmek de aynı şekilde gerçekleşebilmektedir.

Ülkeler arasında para transferi işlemlerinin yapılabilmesi için aslında en çok kullanılan yöntemlerden birisi bankalar arasında transfer işlemlerinin yapılmasıdır. Ancak, doğrudan banka üzerinden yapılan transfer işlemleri her iki taraftan da komisyon ücreti kesilmesine neden olması ile insanlar tarafından alternatif yöntemler sürekli olarak araştırılmaktadır. Bu nedenle ülkeler arasında para gönderebilmek ya da para alabilmek için alternatif yöntemler geliştirilmektedir. Para göndermenin ya da para almanın daha ekonomik yöntemleri olarak farklı biçimleri geliştirildiği için, insanlar bankalar haricinde para transferlerine yönelik bu adamları tercih edebilmektedir.

Yurtdışı Para Transferi

Öncelikli olarak yurtdışına para transferi işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için Türkiye sınırları içerisinde bir bankadan banka hesabınızın bulunması gerekmektedir. Bankalar aracılığıyla yapılan para transferi işlemlerinde aslında bankalar aracı kurum görevi görmektedir. Bu sayede güvenli bir şekilde para transferi işlemlerini gerçekleştirebilir, paranızın akıbeti ile alakalı detaylı bilgi edinebilirsiniz. Para transferi işlemleri ayrıca bankalar aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi uluslararası olarak para transfer kuruluşları aracılığıyla daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu uygulamalar arasında;

  • Wise olarak bilinen Transferwise,
  • Western Union,
  • Swift,
  • Upt yer almaktadır.

Yurtdışından Para Transferi

Türkiye dışında herhangi bir ülkeden para alabilmek için transfer işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi gerekmektedir. Yabancı bir ülkeden alınacak olan ödeme ya da para transferi işlemlerinde ele alabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Yurtdışından para transferi işlemlerinde izleyebileceğiniz ilk yöntem bankalar ile çalışmak olacaktır. Geleneksel bankacılık uygulamalarında, yurtdışında bulunan banka hesaplarına döviz olarak aktarılan paraların bir benzeri tarafınıza Türk Lirası cinsinden dönüştürülerek gönderilmektedir.

Dolayısıyla bu işlem bankacılık işlemlerine dahil olduğu için bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için her bankadan kullandığı bir kod bulunmaktadır ve bankalar sahip oldukları bu kod üzerinden döviz transferlerini gerçekleştirebilmektedir. Yurtdışı para transferi işlemlerinde para göndermek ya da para almak istediğiniz bankanın sahip olduğu uluslararası kod ile banka şubenize giderek ya da internet bankacılığı üzerinden bu işlemleri bizzat gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışından alacağınız para işlemleri için sahip olmanız gereken bazı varlıklar bulunmaktadır. Bu nedenle yurtdışından alacağınız ödeme ve para transferleri işlemlerinde hangi döviz cinsinden para alacaksınız o döviz cinsinden vadesiz bir hesabınız bulunmalıdır. Örneğin Amerika’dan alacağınız ödeme için Türkiye içerisinde dolar cinsinden vadesiz bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Doğal olarak bu işlemi gerçekleştiren banka, transfer ücreti için komisyon kesintisi gerçekleştirmekte ve bu nedenle de yurtdışı para transferi işlemlerinde, hesap sahipleri kesintilerden hoşnut olmamaktadır.

IBAN İle Yurtdışı Para Transferi

Bilindiği gibi uzun zamandır, kişisel ve kurumsal banka hesaplarında IBAN numarası tanımlıdır. IBAN numarası Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak bilinen International Bank Account Number uygulamasının kısaltılmış adıdır. Öncelikli olarak Avrupa Birliği kapsamında uygulanan IBAN uygulaması, genel olarak para transferi adımlarını yanlış banka hesapları üzerinden yapılmasını önlemek amacıyla geliştirmiş bir hesap numarası standardizasyon işlemidir.

Dolayısıyla her ülkenin ve de her bankanın hesap numaraları farklı uzunluklarda ve farklı biçimlerden meydana gelmektedir. Bir bankadan farklı bankaya para transferi yapabilmek için bahse konu olan IBAN numarası kullanılmaktadır. Daha önceki yıllarda hesap numarası üzerinden yapılan işlemlerde yanlış hesaba para gönderme, tanımsız bir hesaba para gönderme ya da geçersiz işlem gibi durumlar meydana gelebilirken bu uygulama sayesinde oldukça kısa sürelerde ve doğru adreslere istenilen miktarda paralar transfer edilebilmektedir.

IBAN ile yurtdışı para transferi ise bu açıklamaya benzer bir uygulamaya ve işleve sahiptir. IBAN numarası kişilerin banka bilgisini ve hesap numarasını tanımladığı için, yurtdışı para transferi yapacağınız kişinin ya da kurumun IBAN bilgisine, ad ve soyad bilgisine ihtiyacınız vardır. Aynı şekilde yurt dışından para alacaksanız, sizler de kendi IBAN bilginiz ile beraber ad ve soyad bilginizi paylaşmanız gerekmektedir. Bankacılık uygulaması üzerinden ya da banka şubesinden bu işlemi gerçekleştirirken, IBAN bilgisi, yanlış hesaba para göndermenizi engeller.

Yurtdışından Para Transferi Limiti

Her bankacılık işleminde olduğu gibi yurtdışından alacağınız para transferlerinde ya da göndereceğiniz para transferleri işlemlerinde belirli bir limit uygulaması bulunmaktadır. Yurtdışı Para transferi işlemlerinde Türkiye’de bulunan bir banka üzerinden gerçekleştiriyor iseniz ya da yurtdışına alacağınız para yine Türkiye’de bir banka üzerine gelecek işte bu transfer işlemlerinde belirli bir limit uygulaması bulunmaktadır.

Yurtdışından para transferi limiti uygulaması, yalnızca ülkemize bağlı olan bir durum değildir. Bu durumda para transferi işlemlerinde bankacılık uygulamaları kullanılacak ise hangi ülkeden para alıyor iseniz o ülkenin limit uygulamasına tabi olmak durumundasınız. Bununla beraber aynı ülke içerisinde farklı bankalar, transfer işlemlerinde farklı limitler uygulayabilmektedir.

Oldukça normal olan bu durumda hangi bankadan transfer yapılacaksa o bankanın uyguladığı para transferi limitinin detaylarını öğrenmeniz olacaktır. Ödeme alacağınız limit, size gönderilecek olan para miktarından fazla ise, bu durumda iki farklı transfer işlemi ile bu parayı alabilirsiniz. Ancak, banka uygulamaları dışında geliştirilen alternatif yöntemlerin bazılarında limit uygulaması bulunmayabilir.

Tavsiye Bağlantı: İş Bankası Kredi Kartı Takip

Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır

Günümüzde, farklı ülkelerden Türkiye’ye para transferi işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle ticari ve özel faaliyetlerin sınır ötesinde de rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olması para transferi ve finans alanında da insanları çok büyük kolaylıklar sağlamıştır. Finansal teknoloji alanında son yıllarda yapılan ve geliştirilen özel sistemler, hesaplar arasında herhangi bir yanlışlık ya da aksaklık olmadan kolay bir şekilde para transferi işlemlerini yapılabilmesine olanak tanımaktadır.

Ancak bu işlemi henüz yapmayan kişiler yurtdışından para transferi nasıl yapılır konusunu merak edebilmektedir. Yurtdışı para transferi işlemleri için öncelikli olarak hangi banka ile çalışıyor iseniz, o bankadan alacağınız döviz cinsinden bir vadesiz hesap açmanız gereklidir. Daha sonra bu hesabın IBAN numarası ile tam isim soy isim bilgilerini para gönderecek tarafa aktarmanız gerekir. Para gönderecek olan kişi ya da kurum, kendi bankasına ya da uygulamasına giriş yaparak uluslararası para transferinde bulunacağı işlemi seçmelidir.

Bazı bankalar SWIFT uygulamasını kullanırken bazı uygulamalarda da Western Union kullanılmaktadır. Ancak para göndermenin mantığı aynı olduğu için gerekli bilgileri ilettikten sonra, komisyon ve işlem ücreti kesintileri gerçekleşmektedir. Bazı bankaların uygulamalarında standart ülke transfer limiti kullanılırken bazı bankalarda da bu limit oranları değişebilmektedir. Bu durumda hangi banka ile işlem yapılacak ise o bankanın web sitesi üzerinden limit ve kesinti bilgilerinin öğrenilmesi faydalı olacaktır.

Yurtdışı Para transferi hakkında gerekli bilgiler uygulamaya girildikten ya da banka şubesine verildikten sonra, işlem yürürlüğe alınır ve transfer işlemi gerçekleşir. Bu süreç içinde para transferinin hafta sonuna ya da mesai saati dışına denk gelmesi halinde, mesai saati başladığında işlem yürürlüğe alınır ve transfer işlemi banka tarafından gerçekleştirilir. Yurtdışı para transferi ile ilgili aklınıza takılan ekstra bir soru işareti olursa yazımızın altına yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bu Yazılar İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Detayları Oku